Milyonlarca cihaz etkilendi: Android açıklarına karşı yeni güncelleme!

0

Google, Android için Temmuz güvenlik güncellemesi paketini yayınladı ve toplamda 46 yazılım açığını ele aldı. Bunlar arasında ise üç açığın aktif olarak kullanıldığını tespit etti. Bu yüzden Temmuz paketini alan kullanıcıların zaman kaybetmeden güncellemeleri kurması öneriliyor.

Android için Temmuz güvenlik güncellemesi yayınlandı

Kritik güvenlik açıklarından bir Arm Mali GPU‘lara sahip akıllı telefonları etkliyordu. CVE-2023-26083 koduyla takip edilen bu açık, daha önce Samsung cihazlarına casus yazılım sızmasına yol açtı. Hackerların Mali GPU’ların sürücüsü üzerinden cihazlara sızdığı ifade edildi.

Bir diğer önemli güvenlik açığı yine Arm Mali GPU’lu cihazları etkiledi. Ancak bu açığın, çekirdek sürücülerinin belirli sürümlerini etkilediği bildirildi. CVE-2021-29256 olarak tanımlanan açık, hassas verilere yetkisiz erişimi mümkün kılıyordu. Samsung’dan Xiaomi’ye kadar birçok üreticinin bu GPU’yu kullandığını düşünürsek, tehlikenin boyutu küçümsenemeyecek seviyede.

Google, Play Store için tasarım değişikliği!

İstismar edilen üçüncü güvenlik açığı ise CVE-2023-2136 kod adıyla geliyor. Google’ın açık kaynaklı 2D grafik kütüphanesi Skia’da tespit edildi. Ancak çoğunlukla Google Chrome tarayıcısında zero-day olarak görüldü. Hackerların Chrome aracılığıyla uzaktan kod çalıştırmasına izin verdiği ve Android cihazları etkilediği aktarıldı.

Google’ın Temmuz için paylaştığı güvenlik paketi toplamda 46 açığı gideriyor. İlk paketi 1 Temmuz’da dağıtıma çıkardı. Kernel, Arm, MediaTek ve Qualcomm donanımlarındaki açıkları giderecek paket ise 5 Temmuz’da sunuldu. Üreticilerin cihazlarına sunması biraz zaman alabilir.

Android 11, 12 ve 13 sürümlerinin bu açıklardan etkilendiği düşünülüyor. Pixel sahiplerinin Temmuz güvenlik güncellemesini bugünden itibaren indirebileceğini belirtelim.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz