iPhone’cular görmesin: Android’in gizli kalmış özellikleri!

0

Android üreticileri, kendi arayüzleri ile kullanışlı özellikler sunmayı ihmal etmiyor. Ancak Google tarafından belirli Android sürümleri için geliştirilmiş bazı unutulan özellikler bulunuyor. Birçok Android kullanıcısının ihmal ettiği bu özellikler, akıllı telefon deneyiminizi iki katına çıkarabilir.

Android’de muhtemelen kullanmayı unuttuğunuz özellikler

Akıllı telefonlar, günümüzde en çok kullanılan teknolojik cihazların başında yer alıyor. Ancak Android’de telefon kullanma şeklinizi değiştirecek oldukça önemli bazı özellikler bulunuyor. İşte Android telefonlarda verimliliği artırmanın birkaç “unutulan” yolu.

İlginizi Çekebilir – iPhone’a özel sanılan bu özellikler Android’de de var!

Uygulama kısayolları

Android’de uygulama kısayolları özelliği sayesinde, bir uygulamanın simgesine uzun basarak uygulamanın belirli işlevlerine hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

Örneğin Gmail uygulamasında yeni bir e-posta yazabilir, Google Haritalar’da evinizin konumuna otomatik olarak gidebilirsiniz. Hatta bu kısayolları ana ekranınıza da sabitleyebilirsiniz.

Split Screen (Bölünmüş Ekran)

Android’de aynı anda iki uygulamayı ekranınızda yan yana veya üst üste görüntüleyebileceğiniz Bölünmüş Ekran özelliği bulunuyor. Bu, çoklu görev yaparken oldukça faydalı olabilir.

Ayrıca Chrome ve Gmail gibi bazı uygulamalarda aynı uygulamanın iki farklı penceresini de açabilirsiniz. Örneğin Chrome’da iki sekmeyi birlikte görüntüleyebilirsiniz.

Uygulamalar arasında hızlı geçiş

Android, uygulamalar arasında tek parmakla geçiş yapabileceğiniz bir özellik sunuyor. Cihazınızı tam ekran modunda (alt gezinme kısayolları kapalı) kullanıyorsanız, ekranın alt kısmından sağa doğru kaydırarak son kullandığınız uygulamaya dönebilirsiniz.

Ayrıca tekrar sağa kaydırarak daha önce kullandığınız bir uygulamaya gidebilir, sola kaydırarak geri gelebilirsiniz.

Uygulama sabitleme

Uygulama Sabitleme özelliği sayesinde en çok kullandığınız uygulamaları ana ekrana kilitlemenizi sağlıyor. Örneğin, telefonu birine vermeden önce ilgili uygulamayı sabitlerseniz, telefonu alan kişi sadece bu uygulamayı kullanabilir. Yani telefonunuzdaki özel bilgilere ve diğer uygulamalara erişimi kısıtlar.

Misafir Modu

Uygulama sabitlemeye benzer şekilde Misafir Modu, telefonunuzu çok daha güvenli bir moda geçirmenizi sağlar. Bu modda kişisel uygulama ve verilerinize erişim kapatılır. Telefonu birine verirken Misafir Modu’nu etkinleştirerek bilgilerinizi koruyabilirsiniz.

Nearby Share ile dosya paylaşımı

Android telefonunuzdaki bir klasörü tek tuşla Windows’a veya diğer Android cihazlara gönderebilirsiniz. Android cihazlar arasında dosya aktarımına yönelik AirDrop benzeri çalışan Nearby Share, Windows ve Android ile tam uyumluluğa sahip.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz