Google’dan itiraf: Android’in bu özelliği kredi kartı hırsızlığına yol açıyor!

0

Akıllı telefonlar gündelik yaşama daha fazla adapte oldukça finansal bilgilerimizi de bu cihazlarda saklamaya başladık. Hatta günümüzde akıllı telefonların NFC desteğiyle ödeme yapmak popüler bir alışkanlık. Ancak Android için uygulama sabitleme özelliğinin kredi kartı hırsızlığına yol açabileceği belirtildi.

Android uygulama sabitleme özelliğiyle kredi kartı bilgileriniz çalınabilir

Google, Android’in uygulama sabitleme özelliğinde beklenmedik bir açık olduğunu keşfetti. Özelliğin, belirli yapılandırmalar sonucunda kredi kartı bilgilerini açığa çıkarabileceği belirtildi.

Bilmeyenler için uygulama sabitleme, Android’de bir uygulamayı kilitleyen ve sabitlemeyi kaldırana kadar diğer yazılımlara erişimi engelleyen bir güvenlik desteğidir. Ancak araştırmacılar, uygulama sabitlemenin diğer iki özel ayarla birlikte etkinleştirildiğinde (Sabitlemeyi kaldırmadan önce PIN kullan, NFC için cihaz kilidini aç) kredi kartı bilgilerinin ifşa olabileceğini söylüyor.

İlginizi Çekebilir – Android’in gizli kalmış özellikleri

NFC destekleyen bir cihazda, ekran kilitli olsa bile, yalnızca bir dokunuşla Google Cüzdan’daki kredi kartı ayrıntılarının ortaya çıkabileceği keşfedildi. Bu açık kredi kartıyla ödeme yapmayı mümkün kılmasa da, finansal bilgilerin açığa çıkmasına neden oluyor.

Araştırmacılar tarafından hazırlanan videoda, sabitlenmiş uygulama olmasına rağmen, NFC okuyucuyla kredi kartı bilgilerinin alınabildiği görüntülendi. Ekran kilidi kapalı olmasına rağmen kredi kartı bilgileri ifşa oldu.

YouTube video

Google, güvenlik araştırmacılarının uyarısı sonrasında bu açığı inceleyeceğini ve Eylül 2023 güvenlik güncellemesiyle gidereceğini söyledi. Güncelleme desteğinin Android 11-12-13 için sunulacağını hatırlatmak gerekiyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz