Bankacılık uygulamalarında yeni tehlike: Hackerlar böyle saldırıyor!

0

Akıll telefonların yaygınlaşması, bankacılık hizmetlerinin mobile gelmesine yol açtı. Ancak son raporlar, bankacılık uygulamalarını etkileyen yeni bir malware saldırısını ortaya çıkardı. Kişisel bilgilere ek olarak para hırsızlığı da yapan malware, Android’de 200’den fazla uygulamada görüldü.

203 uygulamada bankacılık malware tehlikesi

Tayland Dijital Ekonomi ve Toplum Bakanlığı ile Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) tarafından mobil uygulamaları hedef alan yeni bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırma sonucunda Android ve iOS kullanıcılarını etkileyen 203 tehlikeli uygulama bulundu. Başlıca bankacılık bilgilerini hedeflediği bildirildi.

Rapora göre tehlikeli uygulamalar; kişisel bilgileri çalmak, kullanıcıların banka hesaplarını boşaltmak ve kimlik hırsızlığı yapmak telefon kontrolünü uzaktan ele geçiriyor. NCSC, bu tehlikeli uygulamaların isimlerini açıkladı ve kullanıcılara silmelerini tavsiye etti.

Android 14 ile yılların sorunu çözülüyor!

Araştırmacılar uygulamaların yaydığı bankacılık malware türlerini belirtmedi. Ancak bu uygulamaların App Store ve Google Play Store’dan kaldırılması için Google ve Apple ile birlikte çalıştıklarını bildirdi.

200’den fazla uygulama bu bağlantıda listelenmiş durumda. Ancak başlıca fotoğrafçılıktan çeviri uygulamalarına kadar geni bir yelpazeye yayıldığını belirtmek gerekiyor.

  1. 4K Pro Camera
  2. 4K Wallpapers Auto Changer
  3. Advanced SMS
  4. aipic – Magic Photo Editor
  5. All Good PDF Scanner
  6. All Language Translate
  7. All Photo Translator
  8. Art Filters
  9. Astro + Horoscope & Astrology
  10. Astroline: The Daily Horoscope
YouTube video

Kötü amaçlı yazılımların kurbanı olmamak için uygulamaları indirirken dikkatli olmanız gerekiyor. İlk olarak yalnızca Play Store ve App Store gibi resmi mağazaları kullanmanız tavsiye ediliyor. Ayrıca bir uygulamanın yüklemeden önce istediği izinleri de kontrol etmelisiniz. Örneğin, el feneri uygulaması kişilerinize erişmek istiyorsa, tehlikeli bir uygulama olabilir.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz