Google’dan Android’e yapay zeka dokunuşu! İşte yeni özellikler

0

MWC 2024 kapsamında Google, yapay zeka ve erişilebilirlik odaklı Android cihazlar için sunulacak çok sayıda güncellemeyi paylaştı. Temel özelliklerden bazılarını sizler için listeledik.

Android için sunulan yapay zeka özellikleri

Yeni yapay zeka ve erişilebilirlik araçları, Google’ın gelişmiş teknolojiler aracılığıyla mobil kullanıcıları güçlendirmek istediğini gösteriyor. Bu güncellemelerin birçoğu, önümüzdeki aylarda Android cihazlarda kullanıma sunulacak.

Google Mesajlar’da Gemini ile sohbet

Google’ın yapay zekası Gemini yakın zamanda Mesajlar uygulamasına entegre edilecek. Kullanıcılar metin taslağı hazırlamak, etkinlik planlamak veya sadece sohbet etmek için Gemini’ı kullanabilecek. Bu özellik ilk aşamada İngilizce kullanıcılar için beta olarak açılacak.

Görme engelliler için resim altyazısı

Android, daha iyi erişilebilirlik sağlayarak fotoğraflar için yapay zeka tarafından oluşturulan altyazıları dinleme yeteneği kazanacak. Altyazılar başlangıçta İngilizce olarak sunulacak, ancak daha fazla dil için geliştirme devam ediyor. Bu, görme bozukluğu olanların görüntüleri anlamasına olanak tanıyacak.

İlginizi Çekebilir – Akıllı saatin yerini alacak Samsung Galaxy Ring MWC 2024’te tanıtıldı!

Haritalar ve Lens’te işletme bilgilerini sesli okuma

Kamerayı, Haritalar veya Lens aracılığıyla bir işletmeye doğrultmak; saatler, derecelendirmeler ve yol tarifleri gibi bilgilerin yüksek sesle okunmasını sağlayacak. Bu seçenek, hem görme kaybı yaşayan kullanıcılara hem de ekrana bakmadan bilgi almak isteyenlere yardımcı olacak.

YouTube video

Google Dokümanlar’da el yazısıyla geri bildirim

Kullanıcılar, Android tablet ve telefonlarda doğrudan Dokümanlar’da el yazısı notları ve geri bildirimleri sağlayabilecek. Farklı kalem renkleri ve vurgulayıcı ile belgeler mobil cihazlarda kişisel olarak işaretlenebilecek.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz