Windows’un ikonik özelliği Android’e geliyor!

0

Google, Android için yeni bir “yapışkan tuşlar” desteği üzerinde çalışıyor. Windows’ta bulunana benzer şekilde çalışacak bu destek, kullanıcıların fiziksel klavyelerde yapışkan tuşları etkinleştirmelerine olanak tanıyacak.

Android klavyesi için yapışkan tuşlar gerçek oluyor

Yapışkan tuşlar; Shift, Ctrl ve Alt gibi tuşlara sürekli basılı tutmak zorunda kalmadan basmayı kolaylaştırmayı amaçlayan bir erişilebilirlik özelliği. Windows’ta yapışkan tuşların etkinleştirilmesi, tuşa bir kez basıldığında geçici olarak etkinleştirilmesi ve bir sonraki basılan tuş ile kullanılmasını sağlıyor.

Android geliştiricileri tarafından fark edilen son kod parçası ise Android 14 QPR Beta 3’ün benzer bir özelliği test ettiğini gösterdi. Google, fiziksel klavye ayarları menüsünde yapışkan tuşları etkinleştirmek için bir seçeneğe yer veriyor. Şimdilik Android 14 beta sürümünün bir parçası olsa da, bu özelliğin önümüzdeki yıl Android 15 ile sunulacağı inanılıyor.

İlginizi Çekebilir – Google Pixel 8a resmen onaylandı!

Android’de yapışkan tuş desteğine sahip olmak, hem bilgisayarlarında hem de mobil cihazlarında klavye kısayollarına daha fazla başvurabileceğinizi gösteriyor. Değiştirici tuşlara birden fazla kez dokunanlar için tuşlara basılı tutma ihtiyacını ortadan kaldıracak. Ayrıca kısayolları çok daha akıcı hale getirecek.

Google, beta programı aracılığıyla diğer Android 15 özelliklerini de test ediyor. Yeni keşfedilen “Bounce Keys” adlı bir seçenek, art arda gelen yanlışlıkla tekrarlanan tuş basışlarını engellemeyi amaçlıyor.

Android’in gelişimi ilerledikçe ve akıllı telefonlar/tabletler daha akıllı hale geldikçe, Windows’tan da özellik almaya devam edecek gibi duruyor. Bakalım yapışkan tuş desteği ne zaman sunulacak, zamanla göreceğiz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz