iPhone’un bu tarihi özellikleri Android’de yıllardır bulunuyor!

0

Apple, AB’nin yürürlüğe giren Dijital Piyasalar Yasası’na (DMA) uyum sağlamak için App Store, iOS ve Safari’de bazı değişikliklere gitti. AB’nin yeni mevzuatı, büyük teknoloji şirketlerinin gücünü azaltmayı ve ekosistemlerini daha fazla rekabete açmayı amaçlıyor. Apple da bu kapsamda Android’de yıllardır olan bazı özellikleri iPhone ve App Store için sundu.

iPhone ve App Store değişiklikleri

App Store ve iOS için en büyük değişiklik, rakip uygulama mağazaları olacak. AB için verilen kararla birlikte App Store’a alternatif uygulama mağazalarını iPhone’a kurmak mümkün olacak. Apple ayrıca Android’de APK yüklemeye benzer şekilde, geliştirici sayfalarından uygulama indirmeye izin verecek.

Avrupa’daki geliştiriciler ve üçüncü taraflar değişiklikleri memnuniyetle karşılamış olsa da Apple bu durumdan memnun değil. Değişikliklerin uygulanması halinde kullanıcı güvenliğini ve gizliliğini olumsuz etkileyeceğini vurguluyor. Şirket, “kötü amaçlı yazılım, dolandırıcılık ve sahtekarlık, yasadışı ve sakıncalı içerik risklerinin artacağını söylüyor.

İlginizi Çekebilir – Chrome’da yapay zeka dönemi başladı! Google’dan üst üste yenilikler

App Store için en büyük değişiklik ise komisyonlar ve ödeme sistemlerinde olacak. Uygulamaların alternatif ödeme seçeneklerini destekleyip desteklemediklerini açıklamaları gerekecek. Apple ayrıca kendi sistemleri dışında gerçekleştirilen işlemlerden komisyon almayacak.

Apple, geliştiricilerin uygulamalarını App Store dışında dağıtmalarına olanak tanıyan yeni API’lar sunacak. Öte yandan kullanıcılar, Safari haricinde varsayılan tarayıcı seçmek için yeni bir “tarayıcı seçim ekranı” görecek. Webkit dışındaki ek tarayıcı motorları da bu desteğe sahip olacak.

Değişiklikler Apple’ın “kapalı bahçe” yaklaşımından büyük tavizler verileceği anlamına geliyor. Bununla birlikte şirket, DMA’nın güvenlik riskleri oluşturduğunu ve Avrupa’daki yasal düzenleme gerekliliği olmadan diğer bölgelerde de aynı politikaları uygulamak istemediğini söylüyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz