Şaka değil: Google uygulamaları Android’de virüslü bulundu!

0

Geçtiğimiz hafta sonu Huawei, Vivo ve Honor kullanıcıları, Google uygulamasının kötü amaçlı yazılım barındırdığını bildiren uyarılar görmeye başladı. Çin dışındaki bölgelerdeki cihazlarda ortaya çıkan uyarılar, başka uygulamalar yüklemek veya hassas verileri çalmak gibi riskler nedeniyle kullanıcılara Google uygulamasını derhal kaldırmalarını tavsiye ediyordu.

Google, Avast yüzünden Huawei ve Vivo cihazlarında virüslü olarak işaretlendi

Google, uyarıların Play Store’daki uygulamaları tarayan güvenlik sistemi Google Play Protect’ten kaynaklanmadığını belirtti. Konuyla ilgili olarak bir sözcü, Google Play’in Google’ın temel uygulamalarını indirmek için tek resmi kaynak olduğunu belirtti. Bundan dolayı kullanıcıların cihaz üreticileriyle iletişime geçmesi gerektiğini tavsiye etti.

google huawei

Yeni bir araştırma ise yanlış uyarıların Avast’ın Android antivirüs SDK’sından kaynaklandığını ortaya çıkardı. Siber güvenlik firması, Huawei’nin Optimizer uygulamasına entegre edilen SDK’nın yanlış çalıştığını söyledi. Bundan dolayı da Google Quick Search Box uygulamasını kötü amaçlı yazılım olarak işaretledi.

İlginizi Çekebilir – Google, can sıkan hata için güncelleme yayınlayacağını açıkladı!

Avast’ın açıklamasına göre bu durum, Çin dışında satılan bazı Huawei cihazlarına ek olarak Honor ve Vivo telefonu da etkilenmiş olabilir. Şirket, sorunu çözmek için SDK’sına güncelleme paylaştığını belirtti.

Avast’ın, Google uygulamasını kötü amaçlı yazılım olarak algılaması sebebi ise belirsizliğini koruyor. Yanlış tespit ve uyarılar kullanıcılarda kafa karışıklığına neden olurken, Google uygulamalarının güvenilir olduğunu belirtmek gerekiyor.

Avast’ta yaşanan bu hata sonrasında ise Huawei ve diğer üreticilerin ortaklığı gözden geçireceği düşünülüyor. Hem kullanıcılar hem de uygulama geliştiricileri etkileyen bu durum, zararlı yazılım tespitinde sınıfta kalınabileceğini gösteriyor.

Peki siz Google ve Huawei hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz