BMW, anahtarları rafa kaldırıyor! Arabanızı telefonla çalıştırın

0

İlk olarak 2018 yılında duyurulan BMW Digital Key Plus, artık daha fazla cihazdan erişilebilecek. Fiziksel anahtar ihtiyacını ortadan kaldırarak otomobili telefonla açmaya izin veren Dijital Anahtar, Samsung ve Google Pixel telefonlara geliyor.

BMW Digital Key Plus, Android telefonlara geliyor

BMW, kullanıcıların akıllı telefonlarını kullanarak arabalarının kilidini açmasını ve motoru çalıştırmasını sağlayacak özelliğini genişletiyor. BMW tarafından daha önce iPhone ve Apple Watch’lara sunulan Dijital Anahtar özelliği, artık bazı Samsung ve Google Pixel modellerinde kullanılabilir olacak.

BMW Digital Key Plus, Ultra-Wideband teknolojisini kullanarak araçlara yazılımsal olarak müdahale etmeye izin veriyor. Kısa menzilli ancak yüksek bant genişliğine sahip bu teknoloji, araç ile telefon arasında üst düzey “yerelleştirme” oluşturuyor. Bu sayede de güvenlik son derece hassas çalışıyor.

Galaxy S24 Ultra bataryasında elektrikli araba teknolojisi kullanılacak!

BMW ayrıca Digital Key Plus’ın röle saldırılarına karşı da hazırlıklı olduğunu söyledi. Bilmeyenler için, UWB hassasiyetinin bozulmasıyla araçların röle frekansları takip edilebilir. Hackerlar ise röle saldırıları gerçekleştirerek arabanın kontrolünü ele geçirebilir.

BMW bu özelliğin çeşitli cihazlar için erişime açıldığı müjdesini verdi. Buna göre Android 13.1 veya sonraki sürümleri çalıştıran belirli Samsung ve Google Pixel telefonlarda kullanılabilir olacağını söyledi.

YouTube video

Daha önce Car Connectivity Consortium, Google ve Apple ile birlikte otomotiv endüstrisi için çalışmıştı. Buna göre, iPhone ve Android cihazlar arasında dijital anahtar paylaşımına izin veren küresel bir standart geliştirilmesi planlandı.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz