iPhone’da yok: Android 14 ile gelen en iyi özellikler!

0

Google ve Apple her yıl işletim sistemlerinin yeni sürümleriyle kullanıcılara farklı özellikler kazandırıyor. İlk olarak Şubat ayında görücüye çıkan Android 14 de beta testlerinin ardından 2023’ün sonunda kararlı sürümün dağıtımına çıkacak. İşte en iyi Android 14 özellikleri listesi.

En iyi Android 14 özellikleri

Android 14 bu yılın sonlarına doğru yayınlanacak ve Android 13’e göre bazı dikkat çeken yenilikler içeriyor. Android 14 ile eklenecek özelliklerden bazıları iOS 17’de bulunmadığı için daha da önem kazanıyor. Bunlar arasında yapay zeka destekli yazım aracı gibi yenilikler bulunuyor.

Fotoğraf Seçme

Photo Picker (Fotoğraf Seçme), uygulamaların galerinize erişmesini kısıtlayan bir yenilik. Bu özellik sayesinde bir uygulamaya tam erişim izni vermek yerine, paylaşacağınız fotoğrafları seçerek gizlilik üzerinde daha fazla kontrol sağlayabilirsiniz. Bu, yalnızca bir ya da iki fotoğraf yüklemek istediğiniz uygulamaların tüm galerinize erişmesini önleyecek.

İlginizi Çekebilir – Google, “ne yazsam” derdini yapay zeka ile bitirecek!

Bildirim Flaşı

Notification Flashes (Bildirim Flaşı), gürültülü ortamlarda veya işitme engelli kişilerin rahatça bildirim alabilmesini sağlayan bir özellik. Bu özelliği aktifleştirdiğinizde, bildirimleri kamera flaşıyla veya ekranın yanıp sönmesiyle alabilirsiniz. Kullanıcılar renk ve flaş türünü kendi tercihlerine göre özelleştirebilecek.

Gelişmiş kilit ekranı

Gelişmiş kilit ekranı özelleştirmesi, saat stillerini değiştirmeye ve hızlı erişim için uygulama kısayolları eklemeye olanak tanıyor. iOS 17 ile sunulanın aksine, kilit ekranında widget’ları kapsamlı şekilde yönetmenize izin veriyor.

Magic Compose

Magic Compose (Sihirli Kompozisyon), Google’ın yapay zeka araçlarından bir tanesi. Bu özellik ile yapay zekadan yardım alarak bir metni farklı tonlarda ve stillerde yazabilirsiniz. Mesajlaşmayı hem daha eğlenceli hem de daha yaratıcı hale getirecek özellik, ilk aşamada Google Mesajlar’da aktif olacak.

Uygulama Çifti

App Pair (Uygulama Çifti), kullanıcıların iki uygulamayı tek ekranda açmasına ve birlikte küçültmesine / büyütmesine olanak tanıyor. Bu uygulamaları eşleştirerek istediğiniz zaman birlikte açabilirsiniz. Özellikle tablet ve katlanabilir telefon gibi büyük ekranlı cihazlarda çoklu görev yapmanızı sağlayacak.

Zil ve Bildirim sesini ayırma

Android 14’te zil ve bildirim ses düzeylerini ayrı ayrı ayarlamak mümkün olacak. Bu da kullanıcılara ses düzeylerinde ayrıntılı kontrol sağlayacak. Örneğin zil sesinizi etkilemeden, bildirimleri sessize alabilirsiniz.

Peki siz Android 14 özellikleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz