Facebook, Google Play ve App Store’a rakip oluyor!

0

Avrupa Parlamentosu tarafından alınan bir karar ile Dijital Piyasalar Yasası kabul edildi. Bu yasa Apple, Meta ve Google gibi devlerin çalışmalarını etkileyecek. Yasa, tüm platformların alternatif dijital mağazalar aracılığıyla uygulama dağıtmasına da izin veriyor. Bu izinle birlikte Meta, Facebook uygulamasını Google Play ve App Store uygulama mağazası hakimiyetine meydan okuyacak şekilde değiştirecek.

Facebook uygulama mağazası ile reklamlardan uygulama indirebileceksiniz

Meta’nın Facebook platformunu uygulama geliştiricilerine yönelik genişleteceği bildirildi. Konuyla ilgili konuşan bir şirket sözcüsü, geliştiricilerin uygulamalarını doğrudan Facebook uygulaması üzerinden dağıtmalarına yardımcı olacaklarını söyledi. Bu sayede kullanıcılar, App Store ve Google Play Store’a girmek zorunda kalmadan uygulamaları indirebilecek.

Meta, klasik uygulama mağazası modelini yerine yeni bir pazar yaratmayı ve Apple/Google rekabetinden sıyrılmak istiyor. Meta’nın gelirleri büyük ölçüde reklam gelirlerine dayandığından, Facebook’u alternatif bir mağaza haline getirmek mantıklı görünüyor.

Google, Apple Vision Pro rakibi AR gözlüğünü iptal etti!

Şu anda Facebook Ads, reklamverenlerin uygulamaları tanıtmasına izin veriyor. Ancak kullanıcılar işletim sistemine göre uygulama mağazalarına yönlendiriliyor. Meta ise uygulamaları doğrudan Facebook üzerinden sunarak, platformun yapısını genişletmeyi planlıyor.

Android cihazlarda sideloading (APK yüklemek) mümkün olsa da, iOS için bu durum geçerli değil. Yani kullanıcıların uygulama indirebileceği tek platform App Store. Apple’ın sideloading ile ilgili tutumunun çok sert olduğunu ve izin vermeyeceğini de biliyoruz.

Muhtemelen Facebook, reklamlarda yer alan uygulamaları, Google Play veya App Store dışında kullanılabilen alternatif bir sürümü aracılığıyla dağıtacak. Meta ayrıca ilk olarak reklamlardaki uygulamaların satışlarından pay almayacağını da belirtti.

Peki sizler Facebook uygulama mağazası hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz