Google, Apple Vision Pro rakibi AR gözlüğünü iptal etti!

0

Google, bir süredir geliştirmekte olduğu AR gözlüğünü rafa kaldırmış gibi görünüyor. İlk olarak 2022’de ortaya çıkan “Project Iris” adlı artırılmış gerçeklik gözlüğü, Google’ın sektördeki konumunu yeniden sorgulamasıyla iptal edildi. Teknoloji devi fiziksel bir gözlük yerine AR/VR yazılımlarına odaklanmak istiyor.

Google Project Iris askıya alındı, AR uygulamaları geliyor

Ortaya çıkan raporlara göre Project Iris, Google mühendisleri arasında hayal kırıklığına yol açan birtakım engeller ile karşılaştı. Ayrıca şirket içerisinden işten çıkarmalar ve yaklaşık 20 yıldır AR/VR takımına liderlik eden Clay Bavor’un Google’dan ayrılmasıyla projede ipler tamamen koptu.

Google’ın aslında uzun yıllardır AR/VR dünyasına yönelmek istediğini biliyoruz. Örneğin, 2020’de AR gözlük üreten North’u satın alarak şirketin patentlerini kullanmaya başladı. Hatta Project Iris’in ilk örnekleri North tarafından geliştirilen Focals’a benziyordu.

Google Pixel Fold satışa çıktığı gün ekran sorunlarıyla gündemde!

Gözlükle ilgili en yeni gelişme ise I/O 2022’de gösterilen “çeviri gözlüklerine” benzeyeceğini ortaya koydu. Bilmeyenler için Google, dil çevirisi ve kamera gibi çeşitli AR özelliklerini kullanıcılara açmak için Tensor çipinden gücünü alan Glass Enterprise’ı geliştirdi. Project Iris’in de Glass Enterprise’a benzeyeceği söyleniyordu.

Büyük bir donanım geliştirmek yerine daha küçük ve hafif bir cihaz üzerinde çalışan Google, AR prototiplerini gerçek dünyada test etmek istedi. Ancak donanım testleri istendiği gibi gitmeyince, proje rafa kaldırıldı.

Google Project Iris

Google’ın AR/VR dünyasındaki çalışmaları daha çok yazılım tarafında olacak. Google, bir ürün geliştirmek yerine, AR gözlük üreten diğer şirketlere yazılım lisanslamak istiyor. Ayrıca bazı kaynaklar, gözlüklere Android desteği sunulabileceğini söylüyor. Şirketin, “mikro XR” adlı bir işletim sistemi üzerinde çalıştığını da belirtelim.

Görüşlerinizi ve deneyimlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz