Google araştırdı: Kulaklık ile kalp atış hızı ölçülebilir mi?

0

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, yakın zamanda ilginç bir araştırma yayınladı. Şirketin bu araştırması “Kulaklık ile kalp atış hızı ölçülebilir mi?” sorusuna cevap verdi. İşte ayrıntılar…

Google’a göre kulaklık ile kalp atış hızı ölçülebilir!

Google, ilgili araştırmasını Research platformunda yayınladı. Rapora göre Aktif Gürültü Engelleme (ANC) özelliğine sahip kulaklıklar ile kulak kanalı üzerinden kalp atış hızını ölçebilmek mümkün.

Google 'a göre kulaklık ile kalp atış hızı dinlenebilir!

Google, kulak kanalı üzerinden kalp atış hızını ölçebilmek için derin kulak arterinin işitsel kanala geniş ölçüde nüfuz ettiği karmaşık bir ağın varlığını göz önünde bulundurdu. Buna ek olarak, odyopletismografi yaklaşımını kullanarak ANC kulaklığının hoparlörleri, düşük yoğunluklu bir ultrason sinyali göndererek çalışabileceği açıklandı.

İlginizi Çekebilir – Sony’den oyuncular için yapay zekalı kulaklık: InZone Buds tanıtıldı

Google tarafından geliştirilen bir model, kulaklık yoluyla alınan geri bildirimi, kalp atış hızı değişkenliği (HRV) ölçümüne dönüştürdü. Bu, vücut hareket halindeyken, müzik dinleniyorken veya kulak tıkanıklığı durumunda bile işe yaradı.

Teknoloji devi, 8 aylık sürede yapılan deneylerde 153 kişiyle gerçekleştirilen iki ayrı çalışmada ortalama yüzde 3,21 oranında hata ile genel olarak doğru sonuçlara ulaşmayı başardı. Google’ın bu araştırması, ilerleyen dönemlerde kulaklıklar için önemli yeniliklere ışık tutabilir.

İlginizi Çekebilir – AI destekli Vivo TWS Air 2 duyuruldu! İşte özellikleri

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz