Google, kullanıcıları ayaklandıran Android hatasını nihayet çözdü!

0

Google bir süredir yanlışlıkla yapılan acil durum aramalarını engellemek için çalışıyordu. Şirketten gelen son açıklamada ise Android Acil SOS özelliği için ek bir doğrulama adımı getirildiği belirtildi.

Android Acil SOS özelliği artık iki katmanlı olacak

Android telefonlar, Android 12’nin piyasaya sürülmesinden bu yana kullanıcıların güç düğmesine beş kez basarak acil durum hizmetlerini aramasına izin veriyor. Ancak bu kolaylık, kullanıcıların acil durum numaralarını yanlışlıkla aramalarına yol açtı.

google android acil sos uyarisi

Hatta Android 13 ile Acil SOS özelliğine gelen bir güncelleme, beklenen performansı göstermeyerek İngiltere’de kargaşaya yol açtı. Acil servisler, yardıma ihtiyacı olmayan kişilere gönderilerek ekiplerin zorlanmasına neden oldu.

İlginizi Çekebilir – Polisler, acil SOS özelliği yüzünden yüzlerce hatalı arama aldı

Ulusal Polis Şefleri Konseyi tarafından yayınlanan bir duyuru, akıllı telefonlarda Acil SOS güncellemesini eleştirmişti. Google ise bu eleştirilere kulak verdi ve nihayet acil SOS özelliğini iki katmanlı hale getirdi.

Google’ın Kişisel Güvenlik uygulaması artık acil durum çağrısı başlatmak için beş kez güç düğmesine bastıktan sonra üç saniye boyunca ekrana basılı tutulmasını isteyecek. Bu, SOS aramasının bilinçli şekilde yapıldığını da kanıtlayacak.

google pixel fold ozellikleri fiyati

Yeni adım, acil servisleri aramadan önce ekstra onay katmanı ekleyerek yanlış aramaları önlemeyi amaçlıyor. “Dokun ve bekle” doğrulamasının, yanlış aramaları azaltıp azaltmayacağını zamanla göreceğiz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz