Google’dan yeni uyarı! Android için tehlike büyüyor

1

Google, yıllardır Android için sideloading (yandan yükleme veya APK yükleme) tehlikesine karşı kullanıcıları uyarıyor. Her ne kadar izin veriliyor olsa da, uygulama ve güncelleme konusunda daima Play Store’a güvenilmesi gerektiğini söylüyor. Son olarak şirket, Pixel cihazlarda gösterdiği uyarı mesajlarını tüm Android modellerine genişletti.

Google, Android cihazlarda APK riskine karşı uyarılar göstermeye başladı

Google, Android 14 ile birlikte kullanıcılara yeni bir bildirim göstermeye başladı. Bu bildirimde, Play Store dışından uygulama yüklerken yaşanabilecek riskler ele alınıyor.

Bu uyarılar aslında Pixel telefonlarda Google uygulamaları ve hizmetleri için görüntüleniyordu. Ancak yeni raporlar, artık herhangi bir üçüncü taraf kaynaktan uygulama yüklerken belirdiğini ortaya koydu.

İlginizi Çekebilir – Xiaomi, bir popüler modele daha HyperOS veriyor!

Kullanıcılar bu uyarıların Samsung Galaxy S24 Ultra gibi Pixel olmayan telefonlarda da yer aldığını söylüyor. Bildirimler sadece üçüncü taraf kaynaklarda değil, Samsung Galaxy Store mağazasında bile ortaya çıkıyor.

Google, bu bildirimler ile kullanıcıları APK yüklemenin dezavantajları konusunda uyarmayı amaçlıyor. Bilinmeyen kaynaklardan gelen uygulamaların, kötü amaçlı yazılım getirebileceğini veya resmi güncellemeye kıyasla uygulamanın işlevselliğini değiştirebileceğini belirtiyor.

Resmi uygulama mağazalarını atlayarak yazılım indirmek bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Bu hamle ile şirket, Android’in açık doğasını dengelemeyi amaçlıyor. Ancak kullanıcıları aşırı derecede rahatsız etmemek için uyarılar uygulama başına yalnızca bir kez görüntüleniyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz