Google, Apple’ı geçti: Android 14 ile uydu bağlantısı Türkiye’ye mi geliyor?

0

Google, Android 14 ile birlikte acil durum mesajlaşma özelliklerini genişletmek istiyor. Yeniliklerin başında ise Android telefonlara uydu bağlantısı getirme yer alıyor. Google Mesajlar’ın son sürümünde bulunan yeni bir kod parçacığında ise Google’ın Garmin ile anlaştığı ortaya çıktı. Bu ortaklık, Google Mesajlar ile uydu bağlantısı desteğinin 150’den fazla ülkede kullanıma açılabileceğini gösteriyor.

Google ve Garmin, Mesajlar uygulamasında uydu bağlantısı için anlaşmış olabilir

Google ve Garmin’in ortaklığı sonrasında Mesajlar uygulamasında bir dizi değişiklik görüldü. Mesajlar’ın acil durumlarda uydu üzerinden mesajlaşmayla ilgili olarak “Garmin Response” destekleyeceği belirtildi. Bu da kullanıcıların, acil durumlarda Garmin’in hizmetlerine bağlanabileceği anlamına geliyor.

Bilmeyenler için Garmin, başlıca GPS destekli akıllı saatler geliştiren bir teknoloji firması. Garmin Response ise şirketin uydu bağlantısı desteğinin adı. 150’den fazla ülkede kullanımda olan bu destek, acil durumlar için bildirim hizmeti sunuyor.

İlginizi Çekebilir – Google Mesajlar’dan WhatsApp’a rakip olacak iki önemli yenilik!

Google Mesajlar 22.1.075 sürümünde görülen Garmin Response ise iki şirketin bu destek için anlaşmış olabileceğinin bir göstergesi. Uydu bağlantısı henüz erişime açılmamış olsa da, bu özellikten bahsedilmesi Google ve Garmin arasındaki ortaklığa işaret ediyor.

Uydu üzerinden acil durum mesajlaşma desteğinin Android 14’te kullanıma sunulması bekleniyor. Bu özelliğe ilk erişecek cihazların ise Pixel 8 modelleri olması bekleniyor.

Bilmeyenler için uydu desteği, kullanıcıların hücresel kapsama alanı dışındayken uydu ağları üzerinden acil durum uyarısı göndermesini sağlıyor. İlk olarak iPhone 14’le hayatımıza giren bu özellik, Android üreticileri tarafında da benimsendi.

Android 14 ile uydu desteğinin sunulması, tüm telefonlarda destekleneceğini göstermiyor. Modem çipi veya işlemcinin bu desteğe sahip olması gerekiyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz