Google Mesajlar’dan WhatsApp’a rakip olacak iki önemli yenilik!

0

Google, Android cihazlardaki varsayılan Mesajlar uygulaması için iki önemli yenilik alacağını duyurdu. Buna göre mesajlaşma uygulaması, tüm kullanıcıları için uçtan uca şifreleme desteğine sahip olacak. Ayrıca RCS (Rich Communication Services) mesajlaşmasını varsayılan olarak etkinleştirdiğini duyurdu. Bu, SMS ve internet sohbetinin bir arada sunulacağı anlamına geliyor.

Google Mesajlar için RCS ve şifreleme desteği

Google Mesajlar ilk kez kurulurken RCS mesajlaşmasının manuel olarak etkinleştirilmesi gerekiyordu. Yeni güncellemeyle birlikte RCS dünya genelindeki tüm kullanıcılar için otomatik olarak açılacak.

Bilmeyenler için RCS; yüksek kaliteli fotoğraf paylaşımı, okundu bilgisi ve yazım göstergeleri gibi gelişmiş mesajlaşma özelliklerini destekliyor. Ayrıca Mesajlar uygulamasında SMS ile birlikte kullanılabiliyor. Uygulamada varsayılan olarak etkinleştirilmesi, daha fazla Android kullanıcısının Mesajlar’daki bu özelliklere erişmesine olanak tanıyacak.

İlginizi Çekebilir – Google’dan batarya öldüren uygulama uyarısı!

Google ayrıca, RCS’yi etkinleştiren Mesajlar kullanıcıları arasındaki sohbetler için uçtan uca şifrelemenin de varsayılan olarak etkinleştirileceğini açıkladı. Bu, daha önce bireysel sohbetlerde mevcut olan şifreleme desteğini grup konuşmalarına getiriyor. Uçtan uca şifreleme, Google da dahil olmak üzere üçüncü tarafların mesajların içeriğine erişmesini engelliyor.

Ancak Google, bazı kullanıcıların, operatöre bağlı olarak RCS’yi etkinleştirilmeden önce operatörün hizmet şartlarını kabul etmesi gerekebileceğini söyledi. RCS’nin varsayılan olarak etkinleştirilmesi, birçok Android kullanıcısı için gelişmiş mesajlaşmaya erişimin önündeki engeli ortadan kaldıracak.

Yazılım devi, RCS’yi varsayılan olarak etkinleştirmeyi ve uçtan uca şifrelemeyi genişletmeyi, tüm kullanıcılar için önümüzdeki günlerde erişime açacak.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz