Google’dan sosyal medya uygulamalarını kızdıracak yenilik!

0

Google, kullanıcıların hesap oluşturmasını gerektiren Android uygulamaları için yeni bir politikaya geçiş yapıyor. Şirket artık Play Store’da yer alan uygulamaların, kullanıcı hesabını ve ilişkili verilerini silme seçeneği sunmasını zorunlu kılıyor. Bu; WhatsApp, Instagram, TikTok ve Twitter gibi veri toplayan uygulamalar için kötü bir haber.

Android uygulamalarında hesap silme seçeneği zorunlu olacak

Google, geliştiriciler için uygulama şeffaflığını değiştirmeye karar verdi. Buna göre kullanıcılar, hesaplarını ve ilişkili verilerini hem uygulamadan hem de web bağlantısı aracılığıyla silme seçeneğine sahip olacak. Bu politika, kullanıcıların uygulama hesabı silme sürecini çok daha kolaylaştıracak. Aynı zamanda kullanıcıların verileri üzerindeki kontrolünü artıracak.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre, hesap oluşturma zorunluluğu bulunan her uygulama bu politikaya uymak zorunda. Hesaplarını veya verilerini silmek isteyen kullanıcılar da uygulamayı veya geliştiricinin sunduğu web bağlantısını kullanabilir. Geliştiriciler kullanıcıların isteğine anlık olarak yanıt verecek ve hesapla ilgili tüm verileri temizleyecek.

Google, bir popüler uygulamanın daha fişini çekti!

Ancak geliştiricilere bazı alternatif yollar sunulacağı da belirtildi. Google, kullanıcılara hesaplarını tamamen silmek yerine etkinlik geçmişi, fotoğraflar veya videolar gibi verilerin bir bölümü silme hakkı tanıyacak. Bu, uygulamadaki geçmişini temizlemek isteyen kişiler için oldukça faydalı olacak.

Bununla birlikte Google’ın politikası, hesap ayarlarına da dikkat ediyor. Yani hesabın geçici olarak devre dışı bırakılmasının, dondurulmasının veya askıya alınmasının, hesap silme olarak nitelendirilmeyeceğini söylüyor.

YouTube video

Politikanın 2024’ün başlarında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bundan dolayı da geliştiricilerin 7 Aralık 2023’e kadar Google’ın sunduğu Veri Güvenliği formundaki soruları yanıtlaması gerekiyor.

Peki siz Android uygulamaları için yeni hesap silme seçeneği hakkında düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz