Telefonunuz ele geçirilebilir: Android için kritik güncelleme!

0

Google, çeşitli güvenlik açıklarını listeleyen Nisan 2023 için Android Güvenlik Bülteni’ni yayınladı. Yeni güncelleme paketi, Android’in güvenlik sorunlarını ele alan ilk düzeltmeyle birlikte iki düzeye ayrıldı. Google’ın açıklamasına göre Nisan sürümü, Android’deki 69 yüksek derece riskli açığı gideriyor. Bu düzeltmelerin arasında uzaktan kod yürütülmesine izin veren iki kritik güvenlik açığı da bulunuyor.

Android Nisan 2023 güncellemesi neler sunuyor?

Google, Nisan ayında iki güncelleme yayınlayarak 69 güvenlik açığını giderdiğini söyledi. İlk paket, yılın başından bu yana keşfedilmiş yüksek riskli 26 açığı ele alıyor. İkinci paket ise donanıma özel 41 farklı güvenlik sorununu gideriyor. Bu güvenlik sorunlarından dördü yükse dereceli olarak işaretlendi ve dördü de Qualcomm ürünlerini etkiliyor. Android Nisan 2023 güvenlik güncellemeleri, üreticiler aracılığıyla dağıtıma çıkacak.

Bununla birlikte, bazı güvenlik güncellemeleri yalnızca Android 13’e özel olarak tespit edildi. Güncellemeyi indirmek isteyen Android kullanıcıları, cihazlarında mevcut olup olmadığını görmek için Ayarlar > Sistem Güncellemeleri yolunu izlemeli. Üreticiler güvenlik güncellemelerini yayınlama konusunda hızlı davranmaya gayret gösteriyor.

Android 13 ile kritik bir güvenlik sorunu çözülüyor!

Örneğin Samsung, destesk sayfasında Android Nisan 2023 ile ilgili sürüm notlarını paylaştı. Şirket, cihazlarının etkilendiği kritik, yüksek ve orta düzeyde güvenlik sorunlarını ve kendi modellerini etkilemeyen güvenlik sorunlarını listeledi. Ayrıca Galaxy modellerine özgü 23 güvenlik açığının da ele aldığı bildirildi.

Samsung, güvenlik güncellemelerini iki düzeye ayırıyor. İlk sürüm Google ve ikinci sürüm ise Samsung’un giderdiği güvenlik açıklarını içeriyor. Galaxy sahiplerinin, güvenlik tehditlerine karşı korunduğundan emin olmak için mevcut güncellemeleri kontrol etmesini öneriyoruz.

YouTube video

Bu güncellemeler, cihazın güvenliği ve kişisel verileri tehlikeye atabilecek güvenlik açıkları için düzeltmeler sunuyor. Google, Nisan paketini dağıtıma çıkarmış olsa da, Android üreticilerinin kullanıcılara önümüzdeki haftalarda vereceğini tahmin ediyoruz.

Android nisan güncellemesi hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz