Google, Android’de depolama sorununa ilginç bir çözüm buldu!

0

Akıllı telefonlar geliştikçe, sahip oldukları depolama alanı miktarı da artıyor. Ancak uygulama boyutlarının büyümesi, yüksek kaliteli fotoğraf ve videoların önemli miktarda yer kaplamasıyla depolama alanı kritik seviyeye gelebilir. Google ise Android için sunacağı bir çözümle depolama alanını otomatik temizleyecek. Android için otomatik arşivleme özelliği sayesinde kullanılmayan uygulamalar ve dosyalar arşivlenecek.

Android için otomatik arşivleme nedir, nasıl açılır?

Depolama konusunda sorun yaşayan akıllı telefon sahipleri, yer açmak için ilk olarak kullanmadıkları uygulamaları silmeyi tercih ediyor. Bununla birlikte uygulamada kayıtlı olan verilerini de kaybetme riskini göze alıyor. Google ise arşivleme seçeneği sayesinde verilerin kaybedilmesinin önüne geçecek.

Google, Android için otomatik arşivleme adı verilen yeni bir özellik sunuyor. Cihazın depolama alanı azaldığında otomatik olarak devreye girecek ve az kullanılan uygulamaların verilerini kaldıracak. Ancak kullanıcılar, arşivlenen uygulamayı kullanmaya devam etmek isterse verilerini tekrar indirme hakkına sahip olacak.

Google, Apple’ın hayati özelliğini Android’e getiriyor!

Otomatik arşivleme özelliğinin birkaç sınırlaması bulunuyor. İlk olarak, yalnızca Android App Bundle ile yayınlanan uygulamalar için kullanılabilecek. Bilmeyenler için App Bundle, Google’ın geliştiricilere sunduğu yeni nesil bir dosya biçimi. Yani kullanıcı olarak seçim hakkınız bulunmuyor.

Otomatik arşivlemeyi kullanmak tamamen cihaz sahibine bağlı. Akıllı telefonda depolama kapasitesinin düştüğünü anlayan Google, uyarı mesajı vererek kullanıcıdan izin alacak. Bu özellik arka planda çalışacak ve kullanıcı farkına bile varmadan cihazın depolama alanının yüzde 60’ını boşaltacak.

YouTube video

Bir diğer sınırlama ise özelliğin dağıtıma çıkacağı kullanıcı grubundan kaynaklanıyor. Google, yeni özelliği sistem güncellemelerinin bir parçası olarak kademeli şekilde kullanıma açacak. Ancak özelliğin çıkış tarihi henüz belli değil.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz