Google “balonu” patladı! CEO kovulacak mı?

0

Google, CEO Sundar Pichai üzerindeki baskıyı giderek artırıyor. Teknoloji devi son dönemde yapay zeka ürünlerinde yaşanan başarısızlıklar ve liderlik konusundaki sorular nedeniyle eleştirilere maruz kalıyor. Google’ın yapay zeka sistemleriyle ilgili bir dizi yanlış adım, şirketin yapay zeka alanındaki üstünlüğünü kaybettiği yönündeki endişeleri körükledi.

Google yapay zekası yüzünden CEO tehlikede

En son tartışma geçtiğimiz hafta Google’ın Gemini olarak bilinen yapay zeka aracında yaşandı. Dall-E ile rekabet halinde görseller oluşturan araç, askıya alınmış durumda. Uygunsuz içerikler üretmesinin ardından büyük yankı uyandıran Gemini’da yüz oluşturmak yasaklandı.

Sadece bir ay önce Google’ın yapay zeka asistanı Bard, bir gösteri sırasında yanlış tarihsel bilgiler vererek başka bir tepkiye yol açmıştı. Yaşanan aksaklıklar, Google’ın gelişmiş yapay zeka geliştirme konusunda OpenAI gibi rakiplerinin gerisinde kaldığı yönündeki tartışmaları güçlendirdi.

iPhone 15’in kıskanılan özelliği Google Pixel’e geliyor!

Şirket yatırımcıları ise Google için yeni bir liderliğin zamanının gelip gelmediğini tartışıyor. Çok okunan bir bültenin yazarı, dönüşümü teşvik etmek için doğrudan Google CEO’su Sundar Pichai’nin değiştirilmesi gerektiğini savundu. Benzer şekilde farklı bir analist ise mevcut yönetimin Google’ı geleceğe taşıyacak donanıma sahip olmadığını belirtti.

Şirket içi çalışanlar ise Google’ın arama işine odaklanmasının durgunluğa yol açtığını söyledi. Bu, yeni yapay zeka ürünlerini hızla geliştirip piyasaya sürmesini engelliyor. Google hızlanmaya çalıştıkça, uzun süredir devam eden sorunlar da gün yüzüne çıkıyor.

Pichai “barış zamanı” CEO’su olarak devasa bir büyümeyi yönetmiş olsa da, rekabet yoğunlaştıkça yeni bir yöne ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Pichai’nin artan başarısızlıkları, Google’ın bir zamanlar yapay zeka alanındaki hakim konumuna nasıl döneceği yönünde merak yaratıyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz