Google Chrome, bu Android sürümünde artık çalışmayacak!

0

Google, mobil taraftaki hizmetlerini güncellemeye devam ediyor. Bir süre önce Takvim uygulamasının Android Nougat desteğini kaybedeceğini açıklayan Google, şimdi de Chrome ile benzer bir duyuruyu yaptı. Buna göre artık Android 7 Nougat ve daha eski sürümlerde Chrome desteklenmeyecek.

Google Chrome 120 ile Android Nougat desteği bitiyor

Google, Chrome ve Takvim için minimum Android sürümü gereksinimlerini değiştirdi. Android’in eski sürümlerini çalıştıran cihazlar için destek ve güncellemeler artık sunulmayacak.

2024’ün başlarında çıkması beklenen Chrome 120’den itibaren, varsayılan tarayıcı desteği Android 8.0 Oreo’ya yükseltecek. Yani Chrome 119, Android 7.1 Nougat ve daha eski sürümleri destekleyen son versiyon olacak. Açıklamaya göre bu sürümde kullanıcılara işletim sistemlerini yükseltmeleri için bir uyarı görüntülenecek.

İlginizi Çekebilir – Milyonlar etkilenecek! Google, 4 gün sonra bu hesapları silecek

Benzer şekilde Google Takvim uygulaması ise yakında minimum Android 8.0 desteği isteyecek. Bu Android’den daha eski sürümleri kullanan cihaz sahipleri, uygulamayı kullanmaya devam etmek için işletim sistemlerini güncellemek zorunda.

Teknoloji devinin bu kararı, 2017 veya daha eski sürümleri çalıştıran Android cihazlar için desteğin sona erdiğine işaret ediyor. Dünya genelinde aktif Android cihazların yüzde 10’undan daha azı Android 7.1 ve alt sürümlerini kullanıyor.

Google, eski Android platformlarının kullanımını azaltmayı ve buna karşılık eski sürümlerdeki desteğini aşamalı olarak kaldırmayı amaçlıyor. Chrome 120 ile birlikte Android Nougat da tarihe karışmış olacak.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz