Google Chrome, gizli mod için beklenen özelliği yıllar sonra alıyor!

0

İnternet tarayıcıları gizli modda kullanıcılara birçok avantaj sağlasa da, ekran görüntüsü almaya izin vermiyor. Google, Chrome’un yeni bir sürümüyle bu eksiği gidermek istiyor. Yazılım devi, kullanıcıların Android için Google Chrome uygulamasında gezinirken gizli mod sekmelerinde ekran görüntüleri yakalamasını sağlayacak.

Google Chrome, gizli modda ekran görüntüsü almaya izin verecek

Google Chrome’da gizli moddayken ekran görüntüsü almaya çalışırsanız, ekran görüntüsünün alınamayacağını belirten bir uyarı mesajı görüyorsunuz. Android geliştiricileri tarafından fark edilen yeni bir özellik sonucunda, Google’ın bu engellemeyi devre dışı bırakacağı dile getirildi.

Google Chrome Canary’de belirli bir özelliği etkinleştirerek gizli moddayken de ekran görüntüsü yakalamanın mümkün olduğu bildirildi. Ayrıca ekran görüntüsüyle birlikte gizli modda kalmaya devam edeceksiniz. Yani Chrome, gizli moddaki sekmeyi ekran görüntüsünden sonra da gizli sekme olarak muhafaza edecek.

Google, bir hizmeti daha iptal ediyor! Eski fotoğraflar silinecek

Chromium tabanlı internet tarayıcıları bir süredir bu konuyu tartışıyor. Birçok tarayıcı, gizli modun doğasına aykırı olduğunu belirterek ekran görüntüsü veya video kaydetmeyi yasakladı.

Yeni özellik yalnızca Android 13 ve sonraki beta sürümleriyle uyumlu. Bunun nedeni ise Android 13 ile birlikte Chrome’a eklenen setRecentsScreenshotEnabled isimli API’dan kaynaklanıyor. Yani daha önceki Android sürümlerinde bu destek bulunmuyor.

Android 13 veya daha üstü bir işletim sistemine sahipseniz, yeni özelliği test edebilirsiniz. Bunun için Play Store’dan Chrome Canary’i yüklemelisiniz. Ardından “chrome://flags” yazıp “Geliştirilmiş Gizli Ekran Görüntüleri” işaretini aktif etmelisiniz.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz