Google, Chrome’un yıllardır devam eden RAM sorununu çözüyor!

0

Google Chrome’un yıllardır RAM kullanımı konusunda sorunlara sahip olduğu biliniyor. Rakip tarayıcılara göre performans konusunda daha geride olan Chrome, kullanıcılar için yararlı bir özelliği nihayet erişime açtı. Google Chrome yeni sürümünde kullanıcıların sekmelerin RAM tüketimi görmeleri sağlanacak.

Google Chrome artık sekmelerin ne kadar RAM kullandığını gösterecek

İnternet tarayıcılarında farklı sekmeler üzerinde çalışmak veya birden fazla web sitesine göz atmak yaygın bir kullanım çeşidi. Ancak bazı sekmeler, özellikle de kaynak açısından çok fazla belleğe ihtiyaç duyanlar tarayıcıyı yavaşlatabilir. Chrome ise bu konuda kullanıcıları bilgilendirmeye başlayacak.

Sekme belleği kullanım özelliği sayesinde kullanıcılar basit bir fare hareketiyle her sekmenin ne kadar RAM kullandığını anlık olarak görebilecek. Sekme üzerinde yer alacak açılır pencere, bellek kullanımını megabayt cinsinden yansıtacak.

İlginizi Çekebilir – Android’de VPN kullananlar dikkat: Google’da yeni dönem başladı

Bu özellik, kullanıcıların sistem kaynaklarını daha iyi optimize etmelerine izin vererek çok fazla RAM kullanan sekmeleri fark etmenizi sağlayacak. Önemli miktarda RAM tüketen sekmeleri isterseniz kapatabilirsiniz. Bu, Chrome’un yüksek bellek kullanımı nedeniyle yavaşlamasını veya çökmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Açılır pencere, sekmenin kaynak kullanımını sınırlamak için Chrome’un Bellek Tasarrufu özelliğinin uygulanıp uygulanmadığını da gösterir. Bu da sekmelerin tarayıcı performansını nasıl etkilediği konusunda daha fazla kontrol sağlıyor.

Chrome’un ayrıca bir süredir kullanılmayan sekmeler için Uyku Modu özelliğini devreye aldığını belirtmek gerekiyor. Bu özellik, belirli bir süre boyunca kullanılmayan sekmeleri anlık olarak güncellemiyor ve RAM kullanımının önüne geçiyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz