Google I/O 2023 etkinliğinde neler tanıtıldı? Tek tek anlattık

0

Google yapay zeka teknolojisi başta olmak üzere yeni Pixel ürünlerini duyurdu. Google I/O 2023 etkinliğinde sunulan ürünler arasında Gmail için yapay zeka destekli asistan, PaLM 2 dil modeli ve yenilenmiş Bard sohbet botu yer alıyor. Biz de Google I/O 2023 tanıtılanlar için bir video hazırladık.

Google I/O 2023 ile tanıtılanlar

I/O 2023’te duyurulan yeni “Universal Translator” çeviri özelliği büyük bir ilgi gördü. Artık Translate özelliği sayesinde metinlerin yanı sıra videolar da farklı dillere çevrilebiliyor. Yüz ifadeleri ve ses tonu gibi unsurlar da taklit edilerek gerçekçilik artırıldı. Google, bu aracın henüz geliştirme aşamasında olduğunu ve deepfake videolarının oluşturulmasına yol açabileceğinin farkında olduğunu belirtti.

YouTube video

Google, Generative AI (üretken yapay zeka) kullanarak arama motorunu daha etkin hale getiriyor. Böylelikle kullanıcıların sorularını yanıtlarken yapay zekadan da faydalanılıyor. Örneğin etkinlik sırasında, “Balinalar neden şarkı söylemeyi sever?” sorusu yapay zeka tarafından yanıtlandı.

Google yeni yapay zekalarını açıkladı: PaLM 2, Bard ve dahası!

Arama deneyimlerinde yapay zeka destekli yeni özellikleri denemek için Search Lab adında bir alan sunuldu. Bu sayede bir arama motorunun neler yapabileceğini yeniden tasarlamaya devam ediliyor. İlk deneyimlerden biri, konuları doğal bir şekilde keşfetmek için bilgilere genel bir bakış sunan ve yapay zekayı kullanan “Search Generative Experience” (SGE) oldu.

Immersive View ise milyarlarca Sokak Görünümü ve havadan görüntüleri birleştirerek dünyanın zengin, dijital bir modelini oluşturmak için bilgisayar görüşü ve yapay zekayı kullanıyor.

Artık Immersive View for routes ile araba kullanırken, yürürken veya bisiklete binerken rotanın her bölümünü görsel olarak görüntüleyebilirsiniz. Önümüzdeki aylarda bu uygulama Amsterdam, Dublin, Floransa, Venedik, Londra, Paris ve Berlin gibi şehirlerde aktif hale gelecek.

Yapay zeka son olarak tıp dünyasına da giriş yaptı. Med-PaLM 2 dil modeli, tıbbi metinler ve eğitim verileriyle geliştirildi ve doktorların çeşitli raporları analiz etmesine yardımcı olacak.

Peki siz Google I/O 2023 tanıtılanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz