Google Pixel 8 ve Pixel 8 Pro, kamerasıyla iPhone 15’e rakip olacak

0

Google, Pixel 8 ailesinde kamera yeteneklerini geliştirmek istiyor. Geçtiğimiz I/O 2023 etkinliğinde Pixel 8’i göstermeyerek merakları artıran şirket, Samsung ISOCELL sensör kullanmaya devam edecek. Ancak yeni modellerde Galaxy S23 ile aynı, ISOCELL GN2 sensörünün olması bekleniyor.

Google Pixel 8 ve Pixel 8 Pro kamerası neler vadediyor?

Pixel 8 serisinin en büyük yükseltmelerinden biri Samsung ISOCELL GN2 sensörüyle yaşanacak. GN2’ye kıyasla ışık yakalamada yüzde 35 daha başarılı olan bu sensör, düşük ışıkta daha canlı fotoğraflar çekeceği anlamına geliyor. Ayrıca GN2, azaltılmış bulanıklık ve daha hızlı deklanşör sunuyor.

Pixel 8 kamera özellikleri Tensor G3 yonga setinin bazı avantajlarını kullanacak. Buna göre Google, 8K/30 fps video çekimini desteklemek istiyor. Ancak aşırı ısınma endişeleri nedeniyle bu özelliğin kullanıcılara sunulup sunulmayacağı belirsizliğini koruyor.

Google Pixel 7a dayanıklılığıyla şaşırttı!

Dikkate değer başka bir geliştirme de, kademeli HDR desteği olacak. Bu hem Google’ın HDR+ yeteneklerini geliştirebilir hem de görüntülerin daha canlı olmasına kapı aralayabilir. Pixel 8 serisinin ön kameraları, Pixel 7’deki 11 Megapiksel sensörler olmaya devam edecek.

Pixel 8 Pro ayrıca ultra geniş kamerasında önemli bir güncelleme alacak. Pixel 7 Pro’daki 12 Megapiksel Sony IMX386 sensörü yerine 64 Megapiksel Sony IMX787 sensörüne sahip olacak. Pixel 7 serisinde tanıtılan makro modunun Pixel 8 Pro için kullanılabilirliği ise şimdilik belirsiz.

Fiziksel iyileştirmelere ek olarak Google Kamera uygulamasında da birtakım değişiklikler olacak. “Uyarlanabilir ışık” özelliği, sahneye ve çekim moduna göre flaş yoğunluğunu ayarlayacak. Diğer bir ekleme ise sahneleri farklı parçalara bölerek renkleri yapay zekayla ayırt eden “Segmentation AWB” olacak.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz