Google artık her uygulamayı kurmanıza izin vermeyecek!

0

Android cihazların iOS’a göre en büyük farklılıklarından biri APK yüklemeye izin vermesi. Bu durum kullanıcılara istediği platformdan uygulama kurmasına olanak tanıyor. Ancak bir yandan da Android cihazlarında güvenlik açığı yaratıyor. Google, buna karşı adım atarak Play Protect ile anlık tarama yapacak.

Google Play Protect ile anlık tarama yapılacak

Google, Android kullanıcılarını kötü niyetli uygulamalardan korumak için yeni bir özelliği devreye aldı. Play Store’da bulunan tehdit algılama hizmeti Play Protect’i artık eş zamanlı olarak kullanacağını açıkladı.

Android sistemine yüklü olarak gelen Play Protect, artık daha önce analiz edilmemiş uygulamaların gerçek zamanlı taramalarını gerçekleştirecek. Google’a göre bu, yeni uygulamaların doğrudan Play Protect’te değerlendirilmesini sağlayacak. Böylece bilinen tehditlerin cihazda kontrol edilmesine yardımcı olacak.

İlginizi Çekebilir – Güncelleme öncesi dikkat: Android 14, Google’ın kendi telefonlarını bozdu!

Play Protect’in yeni tarama yaklaşımı, uygulama kodunu değiştiren teknikleri tespit etmek için de oldukça önemli. Cihaza yüklendikten sonra arka planda çalışan tehlikeli yazılımlar, sizden habersiz bilgilerinizi kopyalayabilir.

Play Protect’in anlık taraması ise uygulamadaki değişiklikleri görüntüleyebilir. Bu, ilk kez indirilen uygulamaların kötü niyetli amacı olup olmadığıın belirlemesini sağlayacak. Ayrıca Google’ın yeni tehditleri öğrenmesine de yardımcı olacak.

İlk olarak Hindistan’da başlayan gerçek zamanlı tarama güncellemesi, Play Protect’in yeteneklerini tüm Android kullanıcılarıyla paylaşacak. Böylece Play Store dışındaki diğer uygulamaların da kontrol edilmesi mümkün olacak.

Peki siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz