Google, Android’deki yeni özelliğiyle APK yüklemeye teşvik ediyor!

0

Google, Android cihazlarda varsayılan olarak sunulan koruma yazılımı Google Play Protect’in yeteneklerini geliştiriyor. Android sistem değişiklik notlarında yer alan bir güncellemeye göre Play Protect, sideloading ile yüklenen (APK yükleme) uygulamaları da gerçek zamanlı olarak tarayacak.

Google Play Protect ile gerçek zamanlı tarama başlıyor

Play Protect uzun zamandır Google Play Store’daki uygulamaları tarayarak kötü amaçlı yazılımlara karşı kontrol ediyor. Ayrıca kullanıcıların Play Store dışından yüklenenler de dahil olmak üzere cihazdaki uygulamaları manuel olarak taramalarına izin veriyor. Ancak son değişiklikle birlikte, sideloading işlemi sırasında uygulamaları otomatik olarak taramaya başlayacak.

Bu güncellemeyle Google, Play Protect’e antivirüs benzeri bir yetenek kazandırmış olacak. Gerçek zamanlı tarama, kötü amaçlı uygulamaların cihaza yüklenmeden önce yakalanmasını sağlayacak.

İlginizi Çekebilir – Google’dan itiraf: Android’in bu özelliği kredi kartı hırsızlığına yol açıyor!

Sideloading ile ilgili bu gelişme, Play Store 37.5 sürümünde görüldü. Şu anda kullanıcılara dağıtılan versiyon ise 37.4. Google’dan resmi bir açıklama gelmemiş olsa da, uygulama mağazasının güncellenmesiyle birlikte bu koruma katmanının devreye alınması bekleniyor.

Uygulamaları sideloading ile yüklemenin bazı avantaj ve dezavantajları bulunuyor. İlk olarak Play Store’da sunulmayan veya desteklenmeyen uygulamaları cihazınıza indirmenizi sağlar. Ancak aynı zamanda kötü amaçlı uygulamalara kurban gitmenize de yol açabilir.

Güvenlik uzmanları bugüne kadar Play Store’da yer almayan uygulamaları indirmenizi tavsiye etmiyordu. Play Protect’in yeni desteği sayesinde üçüncü parti uygulamaları indirmek artık daha güvenli hale gelecek.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz