Binlerce kişi etkilendi: Google Play’de sahte uygulama terörü!

0

Android kullanıcıları, popüler uygulamaların sahte versiyonlarıyla tehlike altında kalmaya devam ediyor. Daha önce Pink WhatsApp gibi uygulamalar ortaya çıkmışken, son olarak sahte Telegram yazılımı bulundu. Çinli hackerlar tarafından geliştirilen bu uygulama, Google Play’de 60 bin indirme sayısına ulaştı.

Sahte Telegram vakası hızla büyüyor

Kaspersky güvenlik araştırmacıları, Google Play’de yer alan birkaç virüslü Telegram uygulaması olduğunu keşfetti. Analizlerine göre kötü amaçlı uygulamalar; mesajlar, kişiler ve cihaz ayrıntıları gibi kullanıcı verilerini çalmak için geliştirildi.

Telegram uygulamasına göre daha fazla özellik sunduğunu ve daha hızlı olduğunu iddia eden sahte uygulamalar, Google Play’de 60 binden fazla indirme aldı. Kaspersky, uygulamaların Türkiye dahil olmak üzere Asya pazarını hedef aldığını söyledi. Ancak indirmelerin çoğu Çinli kullanıcılardan geldi.

İlginizi Çekebilir – Google, Chrome kullanıcılarını ikiye bölen özelliği devreye aldı!

Araştırmaya göre sahte Telegram uygulamaları, yüklendikten sonra kişiler listesine erişiyor ve kullanıcının adı, kimlik ve telefon numarası gibi kişisel bilgilerini uzak sunucuya iletiyor. Virüs bulaşmış cihaza gelen tüm mesajlar da ele geçiriliyor ve saldırganlara gönderiliyor.

Telegram uygulamasına benzer paket isimleri sayesinde Google’ın güvenlik kontrollerini atlatmayı başardığına inanılıyor. Ancak Google’ın kötü niyetli uygulamaları Play Store’dan kaldırdığını ve geliştirici hesaplarını sildiğini belirtelim. Ayrıca Google, popüler uygulamalara yönelik taramaları güçlendirmek için ek doğrulamaları devreye alacağını söyledi.

Siber güvenlik uzmanları, popüler mesajlaşma hizmetlerinin değiştirilmiş ya da “daha gelişmiş” versiyonlarının indirilmemesi konusunda uyarıyor. Sahte Telegram yazılımını indirmemiş olsanız da, WhatsApp Plus gibi yazılımlardan da uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Peki siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz