Play Store arayüzü değişiyor! İşte yeni görünüm

0

Google, uygulamaları için yeni arayüz çalışmalarına son hızla devam ediyor. Şirket, Material You adını verdiği yeni görünüm dizaynını şu ana kadar Gmail, YouTube ve Chrome dahil birçok uygulamaya getirdi. Son olaraksa Android’in uygulama mağazası Play Store’un yeni arayüzü için testlere başlandı.

Play Store, Material You konseptine kavuşuyor!

Google, Play Store için en son 2021 yılında bir arayüz güncellemesi yaptı. Uygulama mağazasının ana sayfası gibi en çok ziyaret edilen bölümler yenilense de, bazı kısımlar eski görünümünde kaldı. Bu kısımlardan birisi de sağ üst köşedeki profil ikonuna tıklandığında gelen seçenekler bölümü.

Play Store, Material You konseptine kavuşuyor!
Soldaki: Eski; Sağdaki: Yeni

9To5Google tarafından paylaşılan habere göre Google, Play Store ‘da sağ üst köşedeki profil ikonuna tıklandığında gelen seçenekler bölümünde arayüz değişikliğine gitti. Material You konseptine bürünen yeni görünüme baktığımızda, açılır pencerenin köşelerinin biraz da yuvarlatıldığını görüyoruz.

Google’dan Android telefonlar için arayüz güncellemesi! İşte yeni tasarım

Öte yandan seçenekleri içine alan, pencere arka planına göre biraz daha koyu renkte olan kapsayıcı kutu da göze çarpıyor. Bununla beraber “Google hesabınızı yönetin” butonunun köşelerinin, biraz daha sivri hale geldiğini görebilmek mümkün.

Google, Play Store’un yeni arayüzünü kademeli olarak dağıtıyor. Şu anda test amacıyla bazı kullanıcılar için yayınlandı. Yakın zamanda ise herkesin kullanımına sunulması bekleniyor.

Material You nedir?

Google, Material You konseptini Mayıs 2021’de tanıttığı Android 12 ile hayatımıza soktu. Bu dizayn; Artırılmış animasyonlar, daha büyük butonlar ve renkler ile daha kullanışlı, göze hoş gelen bir arayüz sunuyor. Söz konusu tasarım konsepti, 2009 yılından sonra üretilen birçok telefonda yer alıyor.

Play Store, Material You konseptine kavuşuyor!

Şu ana kadar Gmail, YouTube, Drive, Google Chrome, Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar, Haritalar ve Inbox dahil birçok uygulama, Material You görünümüne geçirildi. Şirket, bu dizaynı yazılım geliştirme kiti Flutter ile geliştiricilere de sunuyor. Yani Material You konsepti, sadece Google uygulamalarına özel değil.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz