Google, Play Store’dan temizlik uygulamalarını kaldırıyor! İşte sebebi

0

Google, birkaç popüler yazılım dahil olmak üzere onlarca telefon temizleme uygulaması için Play Store’da beklenmedik bir adım attı. Mağazadan kaldırılan uygulamaların, şirketin “Stalkerware” (siber takip) politikasını ihlal ettiği öne sürüldü. Ancak geliştiriciler, Google’a yönelik şikayetlerde bulunarak bu iddiaları reddetti.

Play Store’dan SD Maid dahil onlarca telefon temizleme uygulaması silindi

Google, Play Store’daki tehlikeli olarak işaretlenen uygulamaları silmeye devam ediyor. Son olarak şirketin ağına birtakım telefon temizleme uygulaması takıldı. 300 bine yakın indirmeye sahip olan SD Maid gibi birçok uygulamanın mağazadan kaldırıldığı bildirildi.

SD Maid’in geliştiricisine, uygulamanın kullanıcıları takip edebilecek hiçbir özelliği olmamasına rağmen, “Stalkerware” politikasını ihlal ettiği bildirildi. Uygulamanın kaynak kodları GitHub’da herkese açık olarak sunulduğu için, kaldırma işlemi bazı soru işaretlerine yol açtı.

İlginizi Çekebilir – iPhone, Siri’den devam: Android telefonlar artık yapay zekalı olacak!

Google, Play Store’da askıya aldığı temizleme uygulamalarının “yüksek risk veya kötüye kullanım modeli” yürüttüğünü ifade etti. Kesin nedenler şimdilik belirsiz olsa da, temizleme uygulamalarındaki, “gözat”, “değiştir”, “algıla” ve “ara” gibi kelimeler Play Protect botlarını tetiklemiş olabilir.

Google, bu yılın başlarında aldatıcı davranışlarda bulunan uygulamalara yönelik daha fazla adım atma sözü verdi. Şirket, son hamlesiyle kendilerini “hız arttırıcı” veya “optimizasyon aracı” olarak pazarlayan uygulamaları hedef almak istemiş gibi görünüyor.

Kaldırılan uygulamaların gerçekten kullanıcı etkinliğini veya verilerini izleyip izlemediği belirsiz. Ancak Google, bu uygulamaların siber takip politikasını ihlal ettiğine dair kanıtlar bulmuş olabilir. Konuyla ilgili açıklama gelirse bu haberi güncelleyeceğiz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz