Google’a rakip olacaktı: Yapay zekalı arama motoru kapatılıyor!

0

Eski Google yöneticisi tarafından kurulan gizlilik odaklı arama şirketi Neeva, yapay zeka odaklı arama motorunun fişini çekti. Bing Chat ve Google Arama’ya rakip olması beklenen platform, kullanıcıların ilgisini toplamayı başaramadı. Şirketin açıklamasına göre Neeva’nın yeni odağı kurumsal çözümler için yapay zeka uygulamaları olacak.

Yapay zekalı Neeva nedir ve neden kapatıldı?

Neeva’nın web sitesinde yer alan blog gönderisine göre iki kurucu ortak (Sridhar Ramaswamyve ve Vivek Raghunathan), son kullanıcıya hitap eden arama motorunu devre dışı bırakıyor. Bu projenin iptal edilmesinin ana sebebi ise kullanıcı sayısının artmaması ve ekonomik zorluklar oldu.

Yapay zeka destekli bir arama motorunun, bu koşullar altında uygulanabilir olmadığını söylediler. Ancak Neeva, yapay zeka alanından tamamen çekilmek istemiyor. Buna göre şirket, kurumsal yapay zeka uygulamalarını araştırmaya başlayacak.

ChatGPT, Android’de widget olarak nasıl kullanılır?

Google’ın büyüme odaklı yaklaşımını vazgeçmesinin ardından 2019’da kendi şirketini kuran Ramaswamy, aramada kullanıcı gizliliğine öncelik vermeyi amaçlıyordu. Ayrıca yapay zeka desteği sayesinde yenilikçi bir arama deneyimi sunacaklarını söylüyordu.

Bundan sonraki süreçte şirket, yapay zekanın ve büyük dil modellerinin arama alanındaki potansiyelini keşfetmeyi planlıyor. Neeva.com’un ve son kullanıcıya hitap eden tarayıcının kapanışı, önümüzdeki birkaç hafta içinde kademeli olarak tamamlanacak.

YouTube video

Öte yandan Neeva Premium abonesi olan kullanıcıların belirli bir iade alacaklarının altı çizildi. Ayrıca kapatma sonrasında, gizlilik standartlarını korumak için tüm kullanıcı verilerinin silineceği belirtildi. Önümüzdeki haftalarda Neeva’nın geleceği hakkında daha fazla bilgi paylaşılacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz