Verilerim nereye gidiyor diyenlere: Google, tüm sırlarını açığa çıkardı!

0

Google, birden fazla ürünüyle teknoloji dünyasında milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. YouTube’dan Arama’lara kadar farklı hizmetlere sahip olan şirket, kullanıcı endişelerini gidermek için yeni bir web sitesi açtı. Şirketin tüm politikalarına tek bir merkezden sunmayı amaçlayan Google Şeffaflık Merkezi kuruldu.

Google Şeffaflık Merkezi ile verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin

Şeffaflık Merkezi, Arama’dan YouTube’a ve Google ürünlerine kadar şirketin ürün ve hizmet yelpazesini bir araya getiriyor. Kullanıcılara, geliştiricilere ve kurumlara Google’ın yönergeleri, ilkeleri ve içerik denetleme yaklaşımları hakkında bilgiler sağlıyor.

Konuyla ilgili konuşan Google Güvenlik Başkan Yardımcısı David Graff, Şeffaflık Merkezi’nin şirketin politikalarını, uygulamalarını ve raporlarını tek bir yerde toplayacağını söyledi. Graff, “Şeffaflık Merkezi; politikalarımız, bunları nasıl oluşturduğumuz ve nasıl uyguladığımızla ilgili bilgilere kolay erişim sağlayacak” dedi.

İlginizi Çekebilir – Google’dan batarya öldüren uygulama uyarısı

Şeffaflı Merkezi’nde Android, Chrome, Google Play ve diğer büyük hizmetler dahil olmak üzere her Google ürünü için özel sayfalar bulunuyor. Kullanıcılar bu sayfalarda geliştirme politikalarını, hizmet şartlarını, gizlilik politikalarını, uygulama raporlarını inceleyebiliyor.

Ayrıca şirketin yapay zekayla ilgili yaklaşımları da bu platformdan sunuluyor. “Sorumlu yapay zeka” (Responsible AI) sistemlerindeki yaklaşımını açıklayan Google, bu bölümde yapay zeka çalışmalarını listeliyor. Sitenin Türkçe desteğine sahip olduğunu da belirtelim.

Şeffaflık Merkezi’nde Google’ın hizmetlerine ve politikalarına itiraz etme hakkı da yer alıyor. Google hizmetlerindeki zararlı içeriklerin bildirilmesine yönelik kanallara da bu siteden erişebilirsiniz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz