Google’ın bir uygulaması daha eski Android’lerden desteğini çekiyor!

0

Android için en popüler takvim ve zamanlama uygulamalarından biri olarak kullanılan Google Takvim için bir devir kapanıyor. Uygulamanın kodunda bulunan yeniliklere göre yakında Nougat 7.1 veya daha eski Android sürümlerinden desteğini çekecek.

Google Takvim, Android Nougat ve eski sürümleri desteklemeyecek

AssembleDebug adlı bir Android geliştiricisi tarafından fark edilen durum, Google Takvim’in Android uygulamasını ele alıyor. Buna göre Google, son sürümde kullanıcıların uygulamayı kullanması için bazı gereklilikleri karşılamasını istiyor. Cihazlarını Android Oreo (8.0) veya daha yüksek bir sürüme güncellemelerini bekliyor.

Google henüz resmi bir duyuru yapmamış olsa da, kodlar, Takvim uygulaması için Android sürümündeki değişikliğin yakında yayınlanacağı anlamına geliyor. Bu durum aslında şaşırtıcı değil. Kısa süre önce de Android Oreo’nun altındaki Chrome sürümleri için destek sona ermişti.

İlginizi Çekebilir – Bir Android sürümü için daha WhatsApp desteği sonlanıyor!

Google’ın eski Android sürümlerini bırakmasının temel sebebi güvenlik sorunları. Nougat gibi eski sürümler, gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip yeni Android’lere kıyasla saldırılara karşı savunmasız kalıyor. Eski işletim sistemlerine uygulama sunmak ise kullanıcıları riske atıyor.

Android Nougat kullanan cihaz sahiplerinin ise Oreo, Pie, Android 10 veya daha yeni sürümlere geçmesi gerektiğini belirtelim. Aksi takdirde Nougat’ta Takvim uygulamasını açmak mümkün olmayacak.

Öte yandan WhatsApp, Ekim’den bu yana Android 5.0 veya daha eski sürüm çalıştıran Android akıllı telefonlarda güncelleme almamaya başladı. Yani ne yeni özellik ne de güvenlik yaması sunulmayacak.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz