Android’den iyi mi? HarmonyOS 4 çıktı: İşte alacak cihazlar

0

Huawei tarafından Çin’de gerçekleştirilen etkinlik kapsamında HarmonyOS 4 tanıtıldı. İşletim sisteminin son arayüzü; akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı saatler için yeni bir tasarım ve kişiselleştirme seçenekleri getiriyor. Huawei’nin açıklamasına göre HarmonyOS ekosistemi şu anda 700 milyondan fazla cihazda kullanılıyor.

HarmonyOS 4 özellikleri

HarmonyOS 4’ün ilk büyük yeniliği ana ekran tasarımında yaşanacak. Buna göre kullanıcılar artık ana ekranlarını yeni yazı tipi stilleri, renkler, saat tasarımları ve widget’larla özelleştirebilecek. Ayrıca bir emoji seçerek bunu duvar kağıda dönüştürmek mümkün olacak. Huawei’nin emoji paketi animasyonlu seçeneklerle güncellenecek.

Güncelleme kapsamında bildirim merkezi de elden geçirildi. Kullanıcılar artık gelen uyarıları tercihlerine göre bölme şansına sahip olacak. Belirli uygulamaların bildirimlerini sabitlemek ve uygulamayı açmadan bildirim merkezinden etkileşimde bulunmak mümkün olacak.

Huawei geri dönüyor: Akıllı telefon pazarında lider olabilir mi?

Huawei ayrıca, Apple Dynamic Island’a benzer yeni tasarımı olan Live Window (Canlı Pencere) özelliğini kullanıma açtı. Artık ekrana gömülü selfie kamerasına sahip cihazlar, gerçek zamanlı uyarıları ve bildirimleri bu kamera modülünün çevresinde gösterecek. Kullanıcılar uygulama ile etkileşime geçmek için tek bir dokunuşla pencereyi genişletebilecek.

Ana ekrana eklenebilecek kart veya widget sayısı da artırıldı. HarmonyOS 4 birden fazla dosyayı, metni ve görüntüyü bir araya getirmesine ve bunları HarmonyOS cihazları arasında aktarmasına olanak tanıyacak.

Yeni işletim sistemi performans yükseltmeleri de alıyor. Huawei, daha hızlı uygulama başlatma ve daha akıcı animasyonlarla birlikte yüzde 20 oranında daha iyi performans vadediyor.

HarmonyOS 4’ün beta sürümü Mate50, P60 ve Mate X3 dahil olmak üzere 34 cihazda erişime açıldı. P40, Mate 30, Nova 9 ve Nova 10 serileri dahil olmak üzere 35 cihaz ise beta programına eklenecek.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz