Nokia ismi tarihe karışıyor! HMD’den bütçe dostu yeni telefon!

0

Nokia’nın sahibi olan Çinli HMD Global, Afrika pazarı için kendi akıllı telefonunu görücüye çıkardı. Enerji çözümlerine odaklanmış M-Kopa ile birlikte sunulan model, HMD M-Kopa X1 olarak adlandırılıyor. Ancak ilginç şekilde bu model, Nokia C32’nin yeniden markalanmış versiyonu olarak geliyor.

Nokia C32 yerine HMD M-Kopa X1 tanıtıldı

M-Kopa X1 olarak adlandırılan akıllı telefon, C32’nin tasarım ve teknik özelliklerini koruyor. Ancak Afrika pazarı için bazı özelleştirmeler yapılmış gibi duruyor. M-Kopa’nın paylaştığı bilgilere göre; cihazda 6,5 inç ekran ve 50 Megapiksel arka kamera bulunuyor.

Ayrıca 5000mAh bataryadan beslenmesiyle C32 ile aynı özelliklere sahip olduğunu doğruluyor. Şubat ayında tanıtılan C32; UNISOC SC9863A yonga setinden gücünü alıyor ve kutudan Android 13 ile çıkıyordu.

İlginizi Çekebilir – Nokia sil baştan mı yapacak? Yeni marka geliyor!

Tasarım tarafında ise Nokia markasının M-Kopa olarak değiştirildiği görülüyor. Ayrıca cihazın alt tarafında yeni bir “Designed by HMD” logosu da dikkatlerden kaçmıyor.

Nokia C32 global pazarda pembe ve mavi renk seçenekleriyle sunulurken, M-Kopa X1’in yalnızca siyah renkte raflardaki yerini alacağını belirtmek gerekiyor.

HMD’nin Nokia yerine kendi ismini kullanması ve Afrika pazarında M-Kopa ile iş birliği yapması, markalaşma sürecinde değişiklikler yaşanacağını gösteriyor. HMD Global ve Nokia arasındaki lisans anlaşması 2026 yılında sona erecek. Bu da şirketin 2026 öncesinde kendi markasını ön plana çıkarmasının ve Nokia’yı geri plana almasının muhtemel olduğunu gsteriyor.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz