Huawei tozu dumana kattı: Yıllar sonra tekrar Apple’ı geçti!

0

Pazar araştırma firmaları Counterpoint ve Canalys’in yeni raporlarına göre Huawei, yılın üçüncü çeyreğinde Çin’deki akıllı telefon satışlarında önemli bir büyüme kaydetti. Araştırma verileri, Huawei’nin Çin’deki akıllı telefon sevkiyatlarının rekor büyüdüğünü ortaya koydu.

Huawei teefonların Çin pazar payı yüzde 13’e dayandı

Counterpoint verileri, Huawei’nin Çin’deki akıllı telefon sevkiyatlarının bir önceki yıla göre yüzde 37 arttığını gösteriyor. Bu da şirketin pazar payının yüzde 12,9‘a ulaştığını gösterdi. Huawei hala Apple ve Xiaomi gibi çok satan markaların arkasında olsa da, farkı azaltmasına yardımcı oldu.

Huawei’nin bu çeyrekteki başarısının büyük bir kısmı, Mate 60 serisinin Ağustos ayında piyasaya sürülmesinden geliyor. Özellikle Mate 60 Pro, Huawei’nin kendi geliştirdiği 5G destekli Kirin çipini kullanmasıyla büyük ilgi çekti ve şirketin ABD yaptırımları karşısındaki direncini gösterdi.

İlginizi Çekebilir – Huawei, ABD’yi tanımıyor: İşte Apple’ı yerle bir edecek yeni plan!

Canalys analistlerine göre Huawei, yerli Kirin yonga setlerini bütçe dostu modellerine getirebilirse diğer büyük markalara karşı rekabeti ikiye katlayabilir.

Öte yandan Çinli üretici, 2024 yılında 60-70 milyon adetlik akıllı telefon sevkiyatını hedefliyor. Bu iddialı hedef ise şirketin satışlarını altüst eden ABD kısıtlamalarına rağmen gelmesiyle merak uyandırdı.

Huawei’nin satışlarına karşılık, diğer markaların satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla azaldı. Vivo yüzde 26 ile en keskin düşüşü yaşarken; Oppo yüzde 10 ve Apple ise yüzde 6 geriledi. Xiaomi sabit kalırken, Honor yüzde 1’lik düşüş kaydetti.

Bazı analistler ABD’nin Huawei’nin global pazarda yeniden büyümesi halinde yeni yaptırımlar uygulayabileceğini söyledi. Biden yönetimi, Huawei’nin 4nm işlemcileri tedarik etmesini engelleyerek daha fazla baskı uygulayabilir.

Peki siz Huawei Çin satışları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz