Instagram ve Facebook’ta ücretli abonelik dönemi başlıyor!

0

Meta, uzun yıllardır güvenlik incelemeleriyle karşı karşıya. Avrupa Birliği’nin teknoloji şirketlerini hedef alan son yasaları sonrasında ise harekete geçmek zorunda kalabilir. Yeni raporlar, Meta’nın reklamsız bir Instagram ve Facebook versiyonu oluşturmak istediği belirtildi. Ancak reklamsız deneyim, ücretli abonelik ile sunulacak.

Instagram için “ücretli ve reklamsız” abonelik çözümü

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, önümüzdeki aylarda Avrupa kullanıcıları için yeni bir abonelik sistemi başlatabilir. Her iki uygulama için sunulacak abonelikler, kullanıcıların reklamsız bir deneyim yaşamasını sağlayacak. Bu hamle ile şirket, AB’nin gizlilik ve veri korumayla ilgili sıkı düzenlemelerini ve artan incelemelerini atlatmayı planlıyor.

Geçtiğimiz Ocak ayında Meta, kullanıcıları Facebook ve Instagram’da kişiselleştirilmiş reklamları kabul etmeye zorladığı için AB tarafından 390 milyon Euro cezaya çarptırıldı. Buna ek olarak, Avrupa Komisyonu tarafından alınan bir karar, Meta’nın açık rıza olmadan reklamları hedeflemek için farklı hizmetlerdeki verileri kullanmasını yasakladı.

İlginizi Çekebilir – Instagram, tabletler için daha kullanışlı bir arayüze kavuştu!

AB’nin 2018’de yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR), teknoloji şirketlerinin Avrupalı kullanıcıların verilerini nasıl işleyeceği konusunda sınırlamalar getirdi. Instagram ve Facebook’un ücretli versiyonları ise Meta’nın reklamcılık yerine kullanıcılardan para kazanmasını sağlayabilir.

Kaynaklar, Meta’nın “premium” abonelik hizmetini sadece Avrupalı kullanıcılara sunacak. Ücretsiz ve reklam destekli versiyonlar da devam edecek. Ancak Meta, ücretli hizmetin ne zaman başlatılabileceği konusunda açıklama yapmadı.

Öte yandan AB’nin Dijital Pazarlar Yasası, adil rekabeti teşvik etmek için büyük teknoloji firmalarına değişiklikler gerektirecek. Örneğin Apple, AB’deki iOS cihazlarda App Store dışında farklı bir uygulama mağazasına izin vermek zorunda kalabilir.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz