iOS 17, Android kullanıcılarıyla sohbet etmeyi zorlaştıracak!

0

WWDC 2023 kapsamında duyurulan iOS 17, ilk geliştirici beta sürümüyle erişime açıldı. Bu sürümde Apple, iPhone kullanıcıları için iMessage’ın grup mesajlaşmasında devam eden bazı sınırlamaları değiştirdi. Yeni özellikler, iPhone kullanıcıları için gelişmiş işlevsellik vadediyorken, Android kullanıcıları için işler daha karmaşık hale gelecek. iMessage ile oluşturulmuş grup sohbetlerine katılan Android kullanıcıları, bazı sınırlamalarla karşı karşıya.

iOS 17, iMessage ile Android arasında sohbet deneyimini bozacak

iOS 17 beta 1‘deki dikkate değer yeniliklerden biri, iPhone kullanıcılarının grup sohbetinde mesajları düzenleyebilmesi oldu. Uzun zamandır beklenen bu özellik, mesajlarda düzeltme yapılmasına olanak tanıyacak. Ancak sohbetteki Android kullanıcıları, mesajın düzenlendiğini görmeyecek. Bu durum ise tahmin edeceğiniz üzere iletişim sorunları yaratabilir.

iOS 17’nin henüz geliştirme betasında olduğunu düşünürsek, şirketin bu konuyu düzeltmesi olası görünüyor. Apple, Android’de metnin düzenlendiğini belirten bir mesaj göndererek bu sorunu çözebilir.

WhatsApp gruplarında istediğiniz gibi mesaj atamayacaksınız!

iPhone kullanıcılarına özel bir diğer özellik ise grup sohbetlerinde mesajlara yanıt verebilme yeteneği oldu. Bu özellik, kullanıcıların belirli mesajları alıntılayarak doğrudan yanıt vermesine kapı aralayacak. Ancak Android kullanıcıları ise yanıtları zincir halinde görecek. Yani hangi mesajın alıntı yapıldığı belli olmayacak.

Öte yandan iOS 17, grup sohbetlerinde paylaşılan fotoğrafların ve videoların kalitesinde de iyileştirmeler sağlayacak. Eski MMS protokolünün aksine, artık fotoğraflar orijinal kalitelerinde saklanacak. Grup sohbetindeki Android kullanıcıları ise görüntüleri MMS ile almaya devam edecek.

YouTube video

iOS 17 beta 1’in tanıtımı, iPhone kullanıcıları için grup mesajlaşmasında önemli değişiklikler sunuyor. Ancak bu güncellemeler, Android kullanıcıları düşünerek yapılmamış gibi görünüyor.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz