5 yıl içinde katlanabilir telefon alır mısınız? Araştırma ‘evet’ diyor

0

Apple henüz katlanabilir bir iPhone modeli çıkarmış değil. Ancak Android tarafında pek çok üreticinin farklı konseptleri bulunuyor. Huawei ve Xiaomi gibi markalar ise sadece katlanabilir seriler sunmaya başladı. Yeni bir araştırma ise katlanabilir akıllı telefon pazarının önümüzdeki beş yıl içinde 70 milyon cihaza ulaşacağını gösteriyor.

Katlanabilir telefon sayısı 2027’de 70 milyon olacak

Katlanabilir telefon sevkiyatlarının 2023 sonunda 18,3 milyon adede ulaşarak toplam akıllı telefon pazarının yaklaşık yüzde 1,6’sını oluşturacağı tahmin edildi. Bu, beklentiler altında kalacağını gösteriyor olsa da, önümüzdeki yıllarda satışlar hızla artacak.

TrendForce, 2027 yılına kadar katlanabilir telefon sevkiyatlarının neredeyse dört kat büyüyerek 70 milyon adede ulaşmasını bekliyor. Bu da 2027 itibarıyla küresel akıllı telefon pazarında yüzde 5’lik bir paya denk geliyor.

İlginizi Çekebilir – Tecno, yuvarlanabilir telefonunu tanıttı!

Katlanabilir cihazların daha popüler hale gelmesi, üretim maliyetlerinin ve fiyat etiketlerinin düşmesinden kaynaklanıyor. Son yıllarda esnek ekranlar ve menteşe mekanizmaları gibi bileşenler, daha ucuz hale geldi.

Bu da üreticilerin 1000 doların altında fiyatlarla katlanabilir cihazlar sunmasına olanak tanımasını sağlayacak. Karşılaştırma yapmak gerekirse, iPhone 15 Pro Max 1 TB 1200 dolardan raflardaki yerini aldı.

2023 yılında Samsung’un 12,5 milyon katlanabilir telefon satacağı ve yüzde 66 pazar payıyla hakimiyetini koruyacağı tahmin ediliyor. Ancak bu oranın yüzde 82 seviyelerinden düşeceğini belirtmek gerekiyor. Huawei, Oppo ve Xiaomi gibi Çinli markaların pazara girmesi, Samsung’u baltalayacak.

Apple da iPhone Fold ile pazardaki rekabeti artıracak şirketlerin başında geliyor. İlk katlanabilir iPhone’un 2026-27’ye kadar gelmesi beklenmiyor.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz