Küresel akıllı saat satışları çakıldı! Samsung artık ikinci değil

0

Akıllı saat pazarına ilişkin yeni bir rapor, satışların küresel olarak düştüğünü gösteriyor. Rapora göre 2023’ün ilk çeyreği, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 gerileme yaşadı. Bu, akıllı saat pazarının iki çeyrek boyunca küçüldüğünü gösteriyor. Öte yandan Apple ve Samsung’un pazar payı da azaldı.

Küresel akıllı saat satışları düşmeye devam ediyor

Apple Watch modelleriyle pazarda lider olan Apple, 2023’ün ilk çeyreğinde pazarın yüzde 26’sına sahip. Hala açık ara birinci olsa da, geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 6 küçüldü. Bu düşüş, Apple’ın üç yıl sonra ilk kez 10 milyondan az akıllı saat satmasıyla sonuçlandı.

Hintli giyilebilir cihaz üreticisi Fire-Boltt ise kayda değer bir yükselişle yüzde 9 pazar payını yakalayarak ikinci sıraya yerleşti. Üretici, oldukça uygun fiyatlı akıllı saatleriyle Hindistan’da hızla büyüyor.

Redmi Watch 3 Lite tanıtıldı! Neler sunuyor?

Samsung ise küresel akıllı saat sevkiyatlarında bir önceki yıla göre yüzde 15 düşüş yaşayarak üçüncü sıraya yerleşti. Bu düşüş, Samsung’un pazar payının %10’dan %9’a düşmesine neden oldu. İlginç şekilde Galaxy Watch modelleri, 2023’ün ilk çeyreğinde Kuzey Amerika’da popülaritesini artırdı.

Tüm dünyada görülen enflasyon krizi, teknoloji ürünlere yönelik talebi düşürdü. Ancak Hindistan pazarı, geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 121’lik büyüme yaşamasıyla dikkat çekti.

YouTube video

Küresel akıllı saat sevkiyatlarında bölgesel olarak da değişiklikler yaşandı. Buna göre 2023’ün ilk çeyreğinde tüm sevkiyatların yüzde 27’sini Hindistan oluşturdu. Kuzey Amerika yüzde 26 ve Çin ise yüzde 18 pazar payına sahipti.

Peki siz akıllı saat satışları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın…


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz