Facebook Messenger için tarihi güncelleme! WhatsApp’la yarışacak

0

Android ve iOS için Facebook Messenger uygulamasında önemli adımlar atıldı. Şirketin “ilk kez piyasaya sürüldüğünden bu yana Messenger’da yapılan en büyük iyileştirme” olarak adlandırdığı güncellemeyle, Messenger’a uçtan uca şifreleme desteği geldi. Bu, platformdaki tüm sohbetler ve aramalar için varsayılan olarak etkinleştirilecek.

Messenger Android uygulamasına uçtan uca şifreleme geldi

1 milyardan fazla kullanıcı için geliştirilen uçtan uca şifreleme, mesajların ve aramaların yalnızca gönderen ve alıcı tarafından görülebilmesini sağlıyor. Bu, Meta dahil olmak üzere üçüncü taraf hiçbir hizmetin bilgilere erişememesi anlamına geliyor.

Uygulamada artan gizlilik, aslında günümüz şartlarına ayak uyduruyor. Şifreli iletişim, tercihten ziyade standart haline geldiği için önemli bir değişikliği temsil ediyor.

İlginizi Çekebilir – Android Auto park yerlerinizi kaydedebilecek!

Uçtan uca şifrelemeyi kullanmak için Messenger’da yapılması gereken bazı ayarlar bulunuyor. Örneğin, yeni bir cihazda sohbet geçmişine erişmek isteyen kullanıcılara bir PIN numarası sorulacak. Meta, Messenger’ın geniş kullanıcı tabanını gerekçe göstererek şifrelenmiş ayarların küresel olarak kullanıma sunulmasının birkaç ay sürebileceğini ifade etti.

Artırılmış güvenliğe ek olarak Messenger, WhatsApp’tan bazı özellikler alıyor. Bunlar arasında mesajları gönderdikten 15 dakika sonraya kadar düzenleme, sesli mesaj oynatma hızını ayarlama ve mesajların 24 saat sonra kaybolması gibi deneyimler yer alıyor. Uygulama için gelişmiş fotoğraf ve video kalitesi de test ediliyor.

Messenger genelinde şifrelemeyi yaygınlaştırma hamlesi, Meta’nın gizlilik tartışmalarını gidermeyi de amaçlıyor. Şirket, gizlilik katmanlarını sıfırdan inşa etmek için çok yıllık bir çalışmaya sahip olduğunu söyledi.

Siz Messenger Android güncellemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz