Uzmanlar uyarıyor! WhatsApp’ta bu linki görürseniz sakın tıklamayın

1

Siber güvenlik araştırmacıları, popüler mesajlaşma uygulamalarına yönelik yeni tehlikeler olduğunu keşfetti. Telegram’da yayılan birçok sahte WhatsApp uygulamasının virüs saçtığı ve kullanıcıları takip ettiği ortaya çıktı. İşte modlu WhatsApp uygulamaları.

Modlu WhatsApp neden tehlikeli?

WhatsApp’ın üçüncü taraf geliştiriciler tarafından geliştirilen modları tehlike saçıyor. Resmi uygulamada bulunmayan ek özelleştirme seçenekleri sunan bu uygulamalar, son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Ancak uzmanlar bilinmeyen kaynaklardan mod indirmenin ciddi riskler taşıdığını söylüyor.

whatsapp android 5 1

Güvenlik firması Kaspersky, kısa süre önce casus yazılım içeren birkaç WhatsApp modu keşfetti. GBWhatsApp, WhatsApp Plus ve AZE PLUS isimli bu modlar ilk başta zararsız gibi görünüyor. Ancak daha derin bir incelemede “Trojan-Spy.AndroidOS.CanesSpy” kötü amaçlı yazılımını içerdiği keşfedildi.

İlginizi Çekebilir – Google Mesajlar, WhatsApp’ta bile olmayan bir özellik alıyor!

Casus yazılım, akıllı telefon açıldığında veya şarj olduğunda etkinleştiriliyor. Ardından kontrol sunucularına bağlanarak telefon numarası, IMEI ve konum gibi kişisel bilgileri kopyalıyor. Truva atı ayrıca kişileri ve hesap bilgilerini de toplayarak her beş dakikada bir güncelleme gönderiyor.

Kötü amaçlı yazılım ayrıca telefonun depolama alanında uzaktan dosya arama ve kullanıcının izni olmadan ses kaydetmek için mikrofonu etkinleştirme yeteneğine sahip. Bu virüslü değişikliklerin popüler modlarla birlikte Azerbaycan’daki kullanıcılara dağıtıldı belirtildi.

whatsapp aramalari ip adresi

Bu kapsamda Kaspersky, kullanıcıları resmi geliştiriciler dışındaki herhangi bir kaynaktan WhatsApp indirmeme konusunda uyarıyor. Telegram’daki kanallardan uygulama yüklemek, cihazları gizlilik risklerine karşı savunmasız bırakabilir.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz