Android’in iMessage’ı olacaktı! Nothing Chats yayından kaldırıldı

0

Nothing, geçtiğimiz günlerde mesajlaşma uygulaması Nothing Chats’i yayına aldı. Uygulama, Android ve iPhone kullanıcıları arasında sorunsuz mesajlaşmaya olanak tanımayı amaçlıyordu. Ancak güvenlik açıklarının keşfedilmesinin ardından Nothing Chats, Google Play Store’dan kaldırdı.

Nothing Chats, Google Play Store’dan neden kaldırıldı?

Google tarafından yapılan bir araştırmaya göre Nothing Chats’te kritik gizlilik ihlalleri bulunuyor. Uygulama aslında Android’de iMessage entegrasyonu sağlayan SunBird isimli bir platformun üzerine geliştirildi. Ancak SunBird’in iddia edildiği gibi güvenli şifreleme sağlamadığını ortaya çıktı.

SunBird ve buna bağlı olarak Nothing Chats, kullanıcıların mesajlarının ve e-posta adresleri gibi kişisel bilgilerinin sızdırılmasına izin veriyordu. Bu da uygulamanın iddia edildiği gibi şifrelenmediğini ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilir – Uzmanlar uyarıyor! WhatsApp’ta bu linki görürseniz sakın tıklamayın

Yapılan araştırmalar, olabildiğince az teknik bilgiyle bile Nothing Chats’teki konuşmaları sızdırmanın ve kullanıcı profillerine erişmenin mümkün olduğunu ortaya koydu.

Google raporunun ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra ise Nothing hataları kabul etti ve uygulamanın Play Store’dan kaldırıldığını duyurdu. Twitter’dan yaptığı açıklamada Nothing, hataları düzeltmek için SunBird ile birlikte çalıştıklarını dile getirdi.

Bu gelişme, iMessage ile aynı teknolojiyi kullandığı iddia edilen Nothing Chats’in sınıfta kaldığını gösteriyor. iPhone sahipleriyle SMS dışında mesajlaşmak isteyen Android kullanıcıları için hala bir çözüm bulunmuyor. Ancak Apple’ın, RCS mesajlaşma desteğini 2024’te aktif edeceğini hatırlatmak gerekiyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz