ChatGPT ve Google Asistan birleşiyor: Oppo’dan beklenmedik yapay zeka!

0

Oppo, yapay zeka araçlarını akıllı telefonlarına entegre etme fırsatını kaçırmak istemiyor. Oppo tarafından yapılan son ticari marka başvurusunda, “AndesGPT” ve “AndesAI” isimlerinin tescil edildiği belirtildi. Bu, şirketin yapay zeka asistanı alanındaki varlığını genişletmek istediğini gösteriyor.

Oppo, AndesGPT tabanlı Xiaobu Assistant için çalışmalarını hızlandırdı

Oppo’nun alt geliştirme ekibi Andes Intelligent Cloud ekibi tarafından geliştirilen AndesGPT, büyük dil modeli (LLM) olarak hizmet verecek. Çinli üretici, daha önce OBERT isimli dil modeli üzerinde çalışmıştı. Bu modelin Çince dil anlama değerlendirme ölçütünde kayda değer başarılar kazandığı bildirildi.

OBERT’ten elde edilen deneyimden yararlanan AndesGPT, ilk aşamada Çince’ye odaklanmış durumda. Geliştirme aşamasında diyalog verileri, talimatlar, insan geri bildirimi ve bilgi geliştirme gibi temel teknolojiler yer alıyor.

İlginizi Çekebilir – iPhone, Siri’den devam: Android telefonlar artık yapay zekalı olacak!

Son olarak AndesGPT ve AndesAI için ticari marka başvurusu yapılması, dijital asistan pazarına rakip olacağını gösteriyor. Şirket henüz bu konuda resmi açıklama yapmamış olsa da, yapay zeka çalışmalarıyla oldukça uyumlu görünüyor.

Nisan ayında şirket, Alibaba Cloud ile yapay zeka teknolojileri geliştirmeyi amaçlayan bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu iş birliği, çip pazarından çekildikten sonra, akıllı telefonlara yönelik yapay zeka pazarına girmesini sağlayacak.

AndesGPT tarafından desteklenen Xiaobu Assistant’ın yakında bazı kullanıcılara sunulması bekleniyor. Çince için Siri ve Google Asistan’ı geçmesi beklenen bu modelin, yetenekleri ise şimdilik belirsiz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz