Oppo ve Nokia yıllar sonra güçlerini birleştiriyor!

0

Nokia ve Oppo arasında yıllardır devam eden patent tartışması nihayet son buluyor. Çinli şirketin kendi 5G teknolojilerini haksız yere kullandığını iddia eden Nokia, bu kapsamda Oppo’ya dava açmıştı. Son anlaşmayla birlikte Oppo, Nokia’nın telekomünikasyon patentlerini kullanabilecek.

Oppo ve Nokia, 5G patentleri için anlaştı

Nokia, Oppo ile bir patent anlaşması imzalayarak iki şirket arasındaki davanın çözüldüğünü açıkladı. Anlaşmanın şartlarına göre Oppo, lisans ücretlerinin ödenmediği dönemleri de kapsayacak şekilde geriye dönük bir ödeme yapacak. Bu aynı zamanda Nokia ve Oppo arasındaki tüm anlaşmazlıkları da çözecek.

Lisanslama anlaşması, her iki şirketin de 5G teknolojilerini geliştirmeye odaklanmasını sağlıyor. Bu iş birliği ayrıca Nokia’nın Oppo’dan elde edeceği lisans gelirlerine de netlik kazandırıyor.

İlginizi Çekebilir – Nokia ismi tarihe karışıyor! Yeni markanın ilk telefonu ortaya çıktı

Analistler, anlaşmanın doğal olarak beklendiğini, aksi takdirde Oppo’nun satışlarının yasaklanacağını dile getirdi. Ancak müzakereler beklenenden uzun sürdü ve Nokia’nın 2023 mali beklentilerini karşılayamamasına neden oldu.

Oppo’yla sağlanan iş birliğinin, yakında Vivo ile de yapılması bekleniyor. Nokia’nın benzer bir patent ihlali davasını Vivo’yla yürüttüğünü hatırlatmak gerekiyor.

Nokia’nın yakında akıllı telefon pazarından çekilebileceğini hatırlatalım. Şirketin üst yönetimi olan HMD Global, bir süredir kendi markasıyla akıllı telefonlar geliştiriyor. Geçtiğimiz aylarda enerji çözümlerine odaklanmış M-Kopa ile birlikte sunulan HMD M-Kopa X1 modeli, Nokia C32’nin yeniden markalanmış versiyonuydu.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz