Google, Play Store’daki 4000’den fazla uygulamaya karşı uyarıyor!

0

Android cihazların yıllardır iPhone’dan daha az güvenli olduğu söyleniyor. Bu hem APK yükleme hem de Play Store’un daha az kurala sahip olmasından kaynaklanıyor. 2023 yılında Play Store’da yayınlanan sahte finans ve bankacılık uygulamaları ise rekor kırmış durumda.

Play Store’dan silinen finans ve bankacılık uygulamaları

Hindistan hükümeti, Android cihazlardaki dolandırıcılık girişimlerini engellemek için Google ile çalıştı. Buna göre geçtiğimiz dönemde bu yana Play Store’daki 2200’den fazla dolandırıcı uygulamanın silindiği belirtildi. Bu uygulamaların yüzlercesi finansal hesapları hedefliyordu.

Hindistan Maliye Bakanlığı tarafından paylaşılan ayrıntılara göre Google, geçtiğimiz yıl yaklaşık 4 bin finans uygulaması için inceleme yürüttü inceledi ve bu türdeki 2500’den fazla uygulamayı askıya aldı veya Play Store’dan kaldırdı.

İlginizi Çekebilir – OnePlus, Samsung ve Apple güncellemelerini yerden yere vurdu!

Eylül ile Ağustos arasındaki dönemde Google, 2200’den fazla kredi uygulamasını kaldırdığını açıkladı. Bu da yıl boyunca engellenen hileli uygulama sayısını 4700’ün üzerine çıkardı.

Google’ın ayrıca finansal uygulamalarla ilgili politikalarını gözden geçirdiği aktarıldı. Play Store’da yalnızca düzenlenmiş kuruluşlar tarafından veya bu kuruluşların ortakları tarafından uygulama yayınlanmasına izin verilecek. Böylece finans ve bankacılık uygulamalarında sıkı tedbirler alınmış oldu.

Google, dünya çapında devlet kurumlarıyla birlikte çalışarak bankacılık uygulamalarını aktif şekilde analiz ettiğini dile getirdi. Özel portallar ve yardım hatları aracılığıyla da siber suçların bildirilmesini kolaylaştırdığını söyledi.

Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz