Sahte YouTube uygulamaları kullananlar dikkat! İşte hackerların yeni taktiği

0

YouTube Premium özelliklerini ücretsiz şekilde sağlayan sahte uygulamalar, kullanıcıların başına bela olabilir. Yeni bir güvenlik raporuna göre, APT36 olarak bilinen Pakistan devletine bağlı bir bilgisayar korsanlığı grubu, hedeflere saldırmak için YouTube benzeri kötü amaçlı Android uygulamaları dağıtmaya başladı.

YouTube benzeri kötü amaçlı Android uygulamaları bulundu

Siber güvenlik firması SentinelLabs, geçtiğimiz aylarda üç sahte YouTube uygulaması keşfetti. YouTube arayüzünü taklit edecek şekilde tasarlanan bu uygulamaların, cihaza yüklendikten sonra CapraRAT adı verilen bir uzaktan erişim truva atını devreye aldığı bildirildi.

Sahte YouTube

Bu kötü amaçlı yazılımın; ses ve video kaydetme, SMS mesajlarına, arama kayıtlarına ve kişilere erişme, telefon görüşmeleri yapma, ekran görüntüsü alma gibi yetenekleri olduğu belirtildi. Bu da ele geçirilen cihazın, casusluk aracına dönüşebileceği anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir – YouTube tasarımında küçük ama tartışma yaratan değişiklik!

Araştırmacılar, saldırının Pakistan merkezli APT36 tarafından yapıldığını düşünüyor. Grubun ana hedefi Asya pazarındaki kullanıcılar olsa da, hükümet ve ordu yetkililerine saldırabildiği ifade edildi.

Uzmanlar, YouTube gibi popüler bir uygulamanın taklit edilmesinin, kullanıcıları kandırma konusunda oldukça önemli olduğunu söylüyor. Kötü amaçlı yazılım yüklendikten sonra, YouTube uygulamasının ihtiyaç duymayacağı izinleri talep ediyor.

Sahte YouTube saldırıları sonrasında, resmi olmayan uygulama mağazalarını kullanmamanız gerektiğine bir kez vurgu yapalım. Ayrıca uygulamaların cihazdan istediği izinleri iki kez kontrol etmenizi ve ayrıca Play Protect taramasından geçirmenizi öneriyoruz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz