Snapdragon 8 Gen 3 AnTutu puanı şaşırttı! Bekleneni vermeyebilir

0

Qualcomm’un en güçlü yonga seti Snapdragon 8 Gen 3 bir süredir teknoloji dünyasında yankı uyandırdı. Özellikle performans testleri SD 8 Gen 3’ün oyun değiştirici bir işlemci olacağını göstermişti. Ancak yeni raporlar, Qualcomm’un beklendiği kadar büyük bir yükseltme üzerinde çalışmadığını ortaya koydu.

Snapdragon 8 Gen 3 performans testleri

Çin’den gelen son performans testleri, daha önceki söylentilerin “aşırı iyimser” olduğunu iddia etti. Snapdragon 8 Gen 2’ye kıyasla performansta yüzde 50’lik artış yaşayacağı iddia edilmişti. Ancak yeni bir test, GPU ve CPU açısından yüzde 25’e yakın bir yükseltme sunacağını ortaya koydu.

GFXBench’in ES3.1 testine sokulan SD 8 Gen 3, yaklaşık 280 FPS elde etti. Snapdragon 8 Gen 2 ise aynı testten 220 FPS performansına ulaşmayı başarmıştı. Ayrıca AnTuTu tarafında ise 1.600.000 puan aldığı görüldü. Snapdragon 8 Gen 2 destekli Asus ROG 7 Ultimate’in 1.330.011 puan aldığını biliyoruz.

Qualcomm Apple’a işlemci savaşı açtı!

Performans tarafındaki artış dikkat çekse de, SD 8 Gen 3’ün oyun değiştirici bir yonga seti olacağını söylemek mümkün değil. Özellikle CPU tarafında yüzde 20’lik bir artış yaşanacak gibi görünüyor.

Öte yandan Samsung, Galaxy S24 içerisinde Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisini kullanacak. İşler tam da bu noktada ilginçleşiyor. Zira bu çip, mevcut Snapdragon 8 Gen 2’de yer alan ve A16 Bionic GPU’sundan biraz daha hızlı olan Adreno 740’a kıyasla GPU tarafında yüzde 50 daha yüksek performans sunacağı söyleniyordu.

Yine de bu bilgilerin Qualcomm tarafından onaylanmadığını hatırlatalım. Ayrıca yonga seti hala geliştirilme aşamasında olduğu için sızdırılan performans rakamlarına dikkat etmek gerekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz