Android için en iyi Twitter alternatifi uygulamalar

0

Elon Musk yönetimindeki Twitter, her geçen gün kullanıcıları daha fazla zorlayan özellikler alıyor. Son olarak günlük tweet görüntüleme sınırı getiren platform, tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Bunun üzerine Android kullanıcıları en iyi Twitter alternatifi uygulamalar aramaya başladı.

Android’de deneyebileceğiniz Twitter rakibi uygulamalar

Twitter benzeri mikroblog deneyimi sunan uygulamalar neler? Elon Musk sonrasında tartışmalı yenilikler alan ve ücretli Blue aboneliğine önem veren Twitter, kullanıcıları alternatif uygulamalara geçmeye zorluyor. Bu konuda deneyebileceğiniz en iyi uygulamalar şu şekilde sıralanıyor:

  • Mastodon
  • Bluesky
  • Reddit
  • CounterSocial

Mastodon

Merkezi olmayan sosyal ağ Mastodon, özellikle Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasının ardından büyük bir popülerlik kazandı. Son dönemde kullanıcı sayısı önemli oranda artan Twitter rakibi sosyal medya platformu, üye olmayı çok daha basit hâle getirdi.

Mastodon, herkesin kod ekleyebileceği ve dilerse kendi sunucu altyapısında çalıştırabileceği veya başka kişiler tarafından yönetilen toplu ağlar içindeki sunuculara katılabileceği özgür ve açık kaynaklı bir yazılım olarak ortaya çıktı. Özellikle son dönemde merkeziyetsizliğine önem kazanması ile platformun popülerliği de artmış durumda.

Twitter kurucusunun yeni uygulaması Android’e geldi!

Bluesky

Twitter’a oldukça benzeyen bir tasarıma sahip Bluesky aslında düşünce olarak da benziyor. Yazı, fotoğraf ve video paylaşımı yapabildiğiniz uygulama Twitter’daki karakter sınırlamasına benzer şekilde bir sınırlandırmaya sahip. Platform da paylaştığınız içerikler 256 karakterin üstünde olamıyor.

Basit ve genel olarak mavinin hakim olduğu arayüzde Twitter’da olduğu gibi sol alt tarafta ana menü, orta kısımda keşfet ve sağ alt kısımda da bildirimler yer alıyor. Uygulamanın ismi de Twitter’a bir gönderme yapar gibi: Bluesky. Mavi gökyüzü anlamına gelen ad Twitter’ın mavi kuşuna gönderme barındırıyor olabilir.

Reddit

Reddit, kullanıcıların tartışmalara katılabileceği, içerik paylaşabileceği ve “subreddit” adı verilen topluluklara katılabildiği popüler bir sosyal medya platformu olarak öne çıkıyor. 2006 yılından bu yana aktif olan platform, kendine özel topluluklarıyla internetin en önemli araçlarından bir tanesi.

Platform, her biri kendi alt dizinine sahip çok sayıda konu tabanlı toplulukla yönetiliyor. Bu subreddit’ler haber, eğlence, teknoloji, bilim, spor, oyun, müzik ve sanat gibi çok çeşitli konuları kapsıyor. Kullanıcılar, ilgi alanlarına uygun subreddit’lere katılarak içerikleri takip edebilir.

CounterSocial

Diğer platformlara göre daha niş konulara yer veren CounterSocial aynı zamanda gizlilik odaklı bir platform. CounterSocial’daki tüm içerikler uçtan uca şifrelenerek saklanır. Kendinize ait bir takip listesi oluşturabilir ve popüler kaynakların gönderilerini okuyabilirsiniz.

“Trol Yok. Kötüye Kullanım Yok. Reklam Yok. Sahte Haber Yok. Yabancı operasyonları Yok” şeklinde oldukça sert politikalara sahip olduğunu da belirtelim.

Peki sizler Twitter alternatifi uygulamalar hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz